reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI Sora

Alphabet ve Meta, yeni video odaklı yapay zeka sistemleri için Hollywood stüdyoları ile görüşmeler yapıyor

Google’ın çatı şirketi Alphabet ve Meta, aktarıldığı kadarıyla yeni video odaklı yapay zeka sistemleri için Hollywood stüdyoları ile görüşmeler yapıyor.

Alphabet ve Meta, OpenAI tarafından geliştirilen Sora rakibi sistemlere (Google Veo ve Meta Emu) sahipler ve bunları daha gelişmiş hale getirmek adına Hollywood stüdyoları ile görüşerek içeriklerini lisanslamak için görüşmeler yapıyorlar. Bunun için milyonlarca dolarlık bütçeler ayırdığı söylenen iki teknoloji devi, üretken yapay zeka temelli sistemlerini daha iyi sonuçlar sunar hale getirmek adına sürekli yeni video içerikleriyle eğitmek zorundalar. Bunu yasal sorunlar çıkmaması için resmi lisanslar ile yapmak isteyen devler, burada hazırladıkları sistemleri Hollywood stüdyolarına pazarlama gibi bir amaç da güdüyorlar. Stüdyolar bu tarz sistemlere bir seviyeye kadar sıcak bakıyor çünkü yeni nesil yapay zeka sistemleri daha şimdiden, film/dizi yapım sürecinde maliyetleri azaltacak ve prodüksiyona hız katabilecek bir potansiyel ortaya koyuyor. Bu konuda OpenAI tarafı da adımlar atıyor, Sora’yı uzunca bir süredir büyük sinema şirketlerine gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OpenAI’ın yeni yapay zeka modeli “Sora”, eğer bilmiyorsanız yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan firma, bu sistemi geçtiğimiz aylarda Universal, Paramount ve Warner Bros Discovery gibi dev şirketlerin üst düzey yöneticilerine göstermişti. OpenAI yönetimi daha fazla para kazanmak için Hollywood stüdyoları ile eğlence sektörü tarafında ortaklıklar kurmak ve film yapımcılarını Sora’yı çalışmalarına entegre etmeye teşvik etmek istiyor. Sora, daha şimdiden çok büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor ve yapabildikleriyle özellikle film / dizi yapımcılarını oldukça korkutuyor. O isimlerden birisi olan Tyler Perry, bir röportaj kapsamında şok etkisi yaratan Sora’yı gördükten sonra tam 800 milyon dolarlık prodüksiyon stüdyosu genişletme planını beklemeye aldığını söylemişti. Sora gibi akıllara durgunluk veren sistemlerin iyi ya da kötü anlamda sektörün her köşesine dokunacağını belirten Perry, bu sistemlerin film / dizi sektörünü derinden etkileyeceğini düşünen tek isim konumunda da yer almıyor, yeni bir dönem kapıda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alphabet yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER