reklamı kapat

POPÜLER

Apple vs Microsoft

Apple’a büyük şok! Dünyanın en değerli marka listesinin bir numarası değişiyor

Geçtiğimiz ağustos ayında 1 trilyonluk piyasa değerine ulaşarak en değerli teknoloji markası olan Apple için tehlike çanları çalışıyor. Firma uzun yıllar sonra ilk kez rakibinin gerisine düştü.

Teknoloji dünyasında piyasa değerleri şu aralar inanılmaz bir çalkantıda. 1 trilyonluk marka unvanını kazanan Apple sadece bu unvanı kaybetmekle kalmadı, aynı zamanda yıllar sonra “Dünyanın en değerli markası” unvanını da kısa süre için dahi olsa kaptırdı. Hem de Microsoft‘a! Silikon Vadisi’nin uzun süreli rakipleri Apple ve Microsoft arasındaki rekabet 1970’lerin ortasına kadar uzanıyor. Ancak 2010‘da Apple’ın Microsoft’tan “Dünyanın en değerli markası” unvanını almasından sonra Microsoft için işler uzunca bir süre iyi gitmedi. Hatırlarsanız bu yarışta Microsoft hayli geriye düşmüştü. Ancak geçtiğimiz aylarda önce Google’ı geride bırakan firma bir önceki ay da Amazon’a toz yutturdu. Ve dün geceyi bugüne bağlayan saatlerde Microsoft’un marka değeri iPhone üreticisini geride bıraktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birincilik gidip geliyor

Apple‘ın marka değeri 812,6 milyar dolarken Microsoft‘un marka değeri kısa bir süreliğine 812,93 milyar dolara çıktı ve firma yeniden zirveye oturdu. Güncel durumda ise Apple 828,6 milyar dolarla yeniden birinciliği alsa da Microsof 817,2 milyar dolarla iPhone üreticisinin hemen ensesinde diyebiliriz. Aralarındaki bu birincilik savaşı ise uzun zamandır hiç bu kadar kızışmamıştı. Öte yandan yine bu yıl 1 trilyon dolara ulaştıktan sonra değer kaybeden Amazon 773 milyar dolarla üçüncü sıraya kayarken, Google ise Alphabet’in 732 milyar dolarlık değeri ile dördüncü sırada.

Apple’ın yaşadığı bu düşüş ise firmanın iPhone satışlarının istediği gibi gitmemesine dayandırılıyor. Firmanın yeni nesil iPhone modelleri yeterince satmadığı için iPhone X üretimini yeniden canlandırdığı konuşuluyor. Ayrıca iPhone üreticisi artık ne kadar iPhone, iPad ya da Mac sattığını açıklamamaya karar verdi. Tabii ürün tanıtımlarında yaptıkları açıklamalar hariç. Bu durum da analistlerin tahminlerini güçleştiriyor.

Microsoft cephesinde ise Satya Nadella’nın CEO olmasının ardından firma ciddi bir yükselişe geçmiş durumda. Nadella, firmayı tekrar bulut sistemlerine odaklanmaya iterken en büyük rakiplerinden Amazon’a karşı da avantaj sağladılar. Microsoft’un bu kararlı yükselişi ile beraber iPhone üreticisi birincilik unvanını tamamen kaybedebilir gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Yeni nesil iPhone modelleri