reklamı kapat

POPÜLER

Lotus Project LEVA

Lotus elektrikli sport otomobillerinde kullanacağı platformu rakamlarla duyurdu

Markanın halihazırda satışta olan Elise, Exige ve Evora modellerinin yerini alacak elektrikliler, Lotus E-Sports platformu üzerine geliştirilecek.

Emira modeliyle birlikte geleneksel motorlara olan vedasını resmiyete kavuşturan Lotus, elektrik yarışında temel taşı niteliğini taşıyacak özgün altyapısının tanıtımını gerçekleştirdi. Modüler nitelikte olan ve markanın geleneklerinde olduğu gibi hafiflik ve rijitlik gibi parçaların ön planda olduğu elektrikli spor otomobil platformu E-Sports, gelecekte tanıtımı gerçekleştirilecek araçların merkezinde yer alacak. Elise, Exige ve Evora’nın yerini alacak olan yeni nesil kompakt araçlarda kullanılacak olan bu platformun, içten yanmalı son ünitelerdekilere göre yüzde 40’a yakın daha hafif olmasıyla dikkat çekiyor. Lotus cephesi duyuruyla birlikte platformun teknik nitelik çerçevesini de paylaşmayı ihmal etmedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lotus E-Sports altyapısıyla birlikte elektrikli modeller için teknik sınırlar paylaşıldı

Modüler yapısının getirisiyle farklı araçlara temel olarak platform için en düşük aks mesafesi değeri 2.470 milimetre olarak açıklandı. İki kişilik üç kapılı modellerde bu formülü kullanmasını beklediğimiz Lotus, daha üst segmentlerde aks mesafesini 2.650 milimetreye kadar esnetebilecek. Bu modellerin dört kişilik yolcu kapasitesini de beraberinde getireceğini özellikle belirtmekte fayda var. Lotus ürün gamının elektrik geleceğindeki giriş modeliyle ilgili baz değerleri de altyapıyla birlikte artık masada görebiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki kişilik kompakt araçlar için 476 PS güçle gelecek olan formül, çift elektrik motorunun konumlanacağı üstlerde ise 884 PS’e kadar esneklik gösterecek. Batarya tarafında da değişimler benzer paralelde. Giriş seviyesinde 66,4 kWh olarak resmileşen batarya paketinin zirvede 99,6 kWh’a kadar yükseldiğine şahit olacağız.Bu altyapı üzerine inşa edeceği ilk modeli 2026’da satışa sunmaya hazırlandığını duyuran Lotus, araçların üretimini İngiltere’de gerçekleştirecek. Markanın hazırlığı içerisinde olduğu SUV ve daha üst segment yeni modelleri ise başka bir altyapı üzerine inşa edilerek Çin’de üretim bandına çıkarılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

700 km menzil, 1.500 Nm tork; Bentley EXP 100 GT nefes kesen detaylarıyla tanıtıldı