reklamı kapat

POPÜLER

Lotus Evija
Lotus

Lotus Evija, James Bond’un ikonik “denizaltı otomobiline” selam gönderiyor

İki farklı dönemin süper otomobil tasarımını bir araya getiren karede, markanın geleceği olan elektrikli Lotus Evija ve ikonik Esprit karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz yılın temmuz ayı içerisinde tanıtımı gerçekleştirilen Lotus Evija, İngiliz otomobil üreticisinin tarihinde heyecan verici yeni bir bölüme işaret ediyor. Elektrik gücünün hiper otomobil sınıfına yansımasıyla alakalı çok ciddi sinyal niteliği de taşıyan modelin toplamda 1.973 beygirlik güç ve 1.700 Nm tork gibi unutması kolay olmayan rakamsal verileri de hala zihinlerde. Lotus’un uzun zamandır aradığı prestijli çıkışı da yakalamasına büyük faydası olacak araç için kısa süre önce oldukça anlamlı bir paylaşım gerçekleştirildi. Marka tarihinde ayrı bir yeri olan ve bizim de “Nereden Nereye” serimizde hikayesine uzunca değindiğimiz Esprit, Evija ile bu paylaşımda bir araya getirildi. Bu birlikteliğin merkezinde ise Esprit’in 1977 yıllı James Bond filmi Beni Seven Casus var.


Lotus Evija ve Esprit iki farklı dönemi tek karede gösteriyor

Aslında James Bond filmlerinin geneline bakıldığında, her bölümde birbirinden özel otomobillerin kullanıldığı görülebilir. Uzun süredir Aston Martin’in merkezinde dönen bu birlikteliği, Lotus Esprit cephesinde farklı noktada konumlandıran ise aracın filmde bir denizaltı olarak da kullanılması oldu. Markanın paylaştığı görsellerde tek karede görme fırsatımız olan bu iki otomobil, aynı zamanda tasarım yaklaşımının ne denli farklı noktalara değindiğini gösteriyor. “Folded Paper” olarak bilinen ve BMW M1 gibi diğer ikonik modellerde de gördüğümüz yaklaşım Esprit’in minimal çehresini oluştururken, Evija’nın tasarımı çoğunlukla aerodinamik kriterler üzerine bir araya getiriliyor. Bu eşsiz fotoğrafı inceledikten sonra eğer Esprit’in hikayesine yakından bakmak isterseniz, yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

700 km menzil, 1.500 Nm tork; Bentley EXP 100 GT nefes kesen detaylarıyla tanıtıldı