reklamı kapat

POPÜLER

Canon EOS R5 ve Canon EOS R6

Canon EOS R5

Canon EOS R5

Canon EOS R5

Canon EOS R6

Canon EOS R6

Canon EOS R6

Sınırları zorlayan Canon EOS R5 ve Canon EOS R6 tanıtıldı; işte fiyat ve özellikler

Görüntüleme devi Canon, yeni aynasız fotoğraf makineleri Canon EOS R5 ve Canon EOS R6 üzerindeki perdeyi sonunda kaldırdı. Çok iddialı iki makine geldi.

Canon, hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda yaptığı Canon EOS R5 geliştirme duyurusu ile çok ses getirmişti. İşte bu model kardeşiyle birlikte sonunda resmi olarak lanse edildi. Firmadan alıştığımız standart bir tasarıma sahip olan ve RF-Bayonet üstüne kurulan fotoğraf makinesi, 45 megapiksel FF (Tam Kare) CMOS sensör ile geliyor ve gövde içinde beş eksende görüntü sabitleme yapabiliyor. Aynı zamanda mekanik perde ile saniyede 12 kare seri çekim hızına ulaşabilen üst düzey aynasız fotoğraf makinesi, özellikle 8K video çekebiliyor olmasıyla dikkat çekiyor. Canon’un video konusunda R5 için spesifik olarak verdiği detaylar şu şekilde karşımıza çıkıyor:

-Yerleşik 8K/30p RAW video kaydı
-Yerleşik 8K/30p video kaydı (4:2:2 10-bit C-Log ve HDR PQ) (30 dakika limitli)
-Yerleşik 4K/120p video kaydı (4:2:2 10-bit C-Log ve HDR PQ
-HDMI üstünden harici 4K/60p video kaydı
-8K ve 4K videolarda crop / kırpma yok. Tüm tam kare sensör aktif olarak kullanılıyor.
-Tüm 8K ve 4K video çekimlerinde Dual Pixel CMOS AF desteği bulunuyor.
-8K ve 4K yerleşik kayıt için geniş çekim sonrası düzenleme imkanı tanıyan C-Log desteği

Bünyesinde birisi CFexpress diğer ise SD UHS-II olmak üzere iki adet SD kart yuvası yer alan ve hareketli / dokunmatik ekranı (3,2 inç LCD) bulunan EOS-R5 aynasız fotoğraf makinesi, gücünü DIGIC X işlemciden alıyor ve bünyesinde 5,67 milyon noktalık bir OLED elektronik vizör taşıyor. Toplam gövde ağırlığı 738 gram olan makine, elbette kablosuz ağ desteğiyle telefonlara görüntü aktarabiliyor ya da telefonlardan yönetilebiliyor. Üstünde çok faydalı bir bilgi ekranı bulunan R5, aynı zamanda birçok özelleştirilebilir buton taşıyor.

EOS-R5′in açıklanan ABD başlangıç fiyat 3.899 dolar seviyesinde yer alıyor. Profesyonel kullanıcılara hitap eden makinenin Türkiye fiyatı ise henüz belli değil. Ancak Türkiye fiyatının 35 bin TL’yi rahatlıkla geçeceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canon EOS R5 kadar Canon EOS R6 da dikkat çekiyor

Canon EOS R6 ise rakamsal olarak büyük olmasına rağmen EOS R5’in altında yer alıyor. Abisi ile benzer bir tasarıma sahip olan model, yine hareketli ve dokunmatik bir LCD ekran ile karşımıza çıkıyor. Üstünde R5 gibi ekstra bilgi ekranı yer almayan aynasız fotoğraf makinesi, aktarıldığı kadarıyla görüntü sabitleme (5 eksende IBIS) destekli 20 megapiksel FF (Tam Kare) CMOS sensör ile geliyor. Gücünü DIGIC X işlemciden alan makine, OLED elektronik vizör taşıyor ve yüksek performanslı Dual Pixel CMOS AF otomatik netleme sistemini aktif olarak taşıyor. Elbette RF-Bayonet üzerine kurulan Canon EOS R6, gövde olarak 680 gram ağırlığında. İki adet SD kart yuvası olması sevindiren model, elbette kablosuz ağ desteğine sahip ve 4K/60p ile 1080/120p değerlerinde üst kalitede videolar (C-Log destekli) kaydedebiliyor. Modelin mekanik olarak saniyede 12, elektronik olaraksa saniyede 20 kare seri çekim yapabildiğini de belirtmek gerekiyor.

Canon EOS R6‘nın yurt dışı başlangıç fiyatı ise 2.499 dolar seviyesinde yer alıyor. EOS R6, R5’e oranla çok daha geniş bir kitleye hitap ediyor.

Bu arada Canon’dan aynasız modelleri için yeni lensler de gelmiş durumda. Bunlar boyutlarıyla çok dikkat çeken RF 600mm F11 IS STM ve RF 800mm F11 IS STM, geniş bir çekim aralığı sunan RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM ve RF 85mm F2 Macro IS STM oldu.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in dikkat çeken özelliklere sahip yeni yayıncı kamerası