reklamı kapat

POPÜLER

Canon EOS R5

Isınma sorunlarıyla gündem olan Canon EOS R5 erteleniyor olabilir

Görüntüleme devi Canon, yeni aynasız fotoğraf makinesi Canon EOS R5 için yüksek ısı problemleri nedeniyle geri adım atıyor gibi görünüyor. İşte detaylar;

Canon, geçtiğimiz hafta tanıttığı yeni modeli Canon EOS R5 ile gündemde düşmüyor. Kısaca hatırlamak adına 45 megapiksel FF (Tam Kare) CMOS sensör ile gelen ve gövde içinde beş eksende görüntü sabitleme yapabilen model, özellikle video konusunda çok dikkat çekiyor. En üstte 8K video çekebilen EOS R5, buna karşın yapılan ilk testlerde de görülebileceği üzere bir ısınma sorunu yaşıyor. Makinenin sürekli 8K ya da 4K videolar için sunduğu çekim süreci çok iyi değil. Çünkü modelin içerisinde su geçirmezliği bozacağı için bir aktif fan yer almıyor. Ayrıca kompakt gövde de ısıyı dışa kolay şekilde atamıyor. Isınma sorunu özellikle güneş altında can sıkıyor ve bir kere ısınıp video çekmeyi durduran EOS R5’in soğuması için uzun süre beklenmesi gerekiyor. İşte bu yüzden Canon bir geri adım atıyor gibi görünüyor.

Söylendiği kadarıyla firma profesyonellere yönelik EOS R5‘in sevkiyatlarını ertelemeye (Kasım ayının adı geçiyor) başlamış durumda. EOS R5 yanında beraberinde lanse edilen EOS R6 için de erteleme söz konusu deniyor. Burada süreç henüz tam olarak net değil. Canon’un bu ısınma sorununu kısa vadede donanımsal olarak çözmesi çok mümkün değil. Ancak yine de bir donanım değişikliği söz konusu olabilir deniyor. Bu açıdan üretilen ilk modellerin satışa çıkmadan geriye çekilebileceği söyleniyor.

Firmanın ısı sorununu daha makul düzeye getirmek adına yazılım güncellemesi yayımlayabileceği de aktarılıyor. Firma sevkiyatları geciktirerek geniş çaplı çıkış öncesinde bu yazılım güncellemesine zaman kazanmak istiyor olabilir. Ancak bu da pek olası durmuyor. Güncelleme için satışın durdurulması pek görülmüş bir durum değil. Bu ilginç sürecin yakında netleşmesini bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canon EOS R5 çok ses getiren bir makine oldu

Canon’un video konusunda EOS R5 için spesifik olarak verdiği video çekim detayları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

-Yerleşik 8K/30p RAW video kaydı
-Yerleşik 8K/30p video kaydı (4:2:2 10-bit C-Log ve HDR PQ) (30 dakika limitli)
-Yerleşik 4K/120p video kaydı (4:2:2 10-bit C-Log ve HDR PQ
-HDMI üstünden harici 4K/60p video kaydı
-8K ve 4K videolarda crop / kırpma yok. Tüm tam kare sensör aktif olarak kullanılıyor.
-Tüm 8K ve 4K video çekimlerinde Dual Pixel CMOS AF desteği bulunuyor.
-8K ve 4K yerleşik kayıt için geniş çekim sonrası düzenleme imkanı tanıyan C-Log desteği

İlginizi Çekebilir

En yeni elektrikli motosikletlerden