reklamı kapat

POPÜLER

Canon EOS R5 karşısına çıkan Sony A7s III tanıtıldı; işte fiyatı ve özellikleri
Canon EOS R5 karşısına çıkan Sony A7s III tanıtıldı; işte fiyatı ve özellikleri

Canon EOS R5 karşısına çıkan Sony A7s III tanıtıldı; işte fiyatı ve özellikleri

Uzun zamandır merakla beklenen Sony A7s III resmi olarak lanse edildi. Canon EOS R5 karşısına çıkan model, direkt olarak video tarafına odaklanıyor.

Sony A7s III aynasız fotoğraf makinesi sonunda resmi olarak lanse edildi. A7s II’nin üzerine gelen model, tasarımsal olarak firmanın standart çizgisini devam ettiriyor. Yenilenmiş menü sistemi sevindiren detaylarından olan model, bünyesinde hareketli bir dokunmatik 3 inç LCD ekran taşıyor ve 9.8 milyon nokta çözünürlükte OLED elektronik vizör kullanıyor. Direkt olarak fotoğraf değil videoya odaklanan aynasız fotoğraf makinesi, bu açıdan 12 megapiksel gibi günümüz için düşük sayılacak bir çözünürlükte BSI CMOS Tam Kare sensör (Yeni geliştirilmiş ve 15 durak dinamik aralık veriyor) üzerine kuruluyor. Ancak megapikselin düşük tutulmasının video tarafında büyük bir avantajı bulunuyor. O da inanılmaz yüksek düşük ışık performansı oluyor.

Bir önceki model gibi ISO 409.600 seviyesine çıkabilen (Minimum 40 ISO) ve “8 kat daha güçlü” yeni BIONZ-XR işlemciyle daha temiz (Kumlama / Noise açısından) görüntüler verebilen A7s III, rakibinden farklı olarak 8K seviyesine çıkamıyor ve maksimum 4K çözünürlükte 120 FPS çekim yapabiliyor. 120 FPS’te 1.1x kadar kırpma yapan kamera, 4K 60 FPS‘te ise tüm sensörü kırpma olmadan kullanabiliyor. 4K 60 FPS’te ısınma olmadan 1 saat kadar video çekebilmesi önemli detaylarından olan Sony A7s III aynasız fotoğraf makinesi, Full HD çözünürlükte ise 240 FPS‘e kadar çıkış yapabiliyor. İçeriye 4:2:2 10-bit kayıt yapabilen kamerada elbette geniş renk düzenlemesi sunan S-LOG modları da bulunuyor. Rolling Shutter (Yatay harekette görüntünün yamulması denilenilir) sorunu konusunda çok iyi hale geldiği söylenen A7s III, mekanik perde ile saniyede 10 kare seri fotoğraf çekimi yapabiliyor.

Bünyesinde olmazsa olmaz çift hafıza kartı yuvası (UHS-II) yer alan A7s III, çok güçlü bir otomatik netleme sistemiyle geliyor. Gövdeden 5 eksenli görüntü sabitleme yapabilen ve burada 5.5 durak avantaj getirdiği aktarılan makine, USB-C üzerinden şarj edilebiliyor ve aynı zamanda USB-C üzerinden sürekli çalışabiliyor. Bu da gerçekten çok ama çok güzel görünüyor. Normalde pil ömrü ise 95 dakika video ve 600 fotoğraf çekimi olarak açıklanıyor. Tüm Alpha serisi lensler ile uyumlu Sony A7s III‘ü almak için 3.499 dolar gövde fiyatının gözden çıkarılması gerekiyor. Ancak bu modelin normal kullanıcıya değil alanda ciddi video profesyonellerine hitap ettiğini belirtmek gerekiyor.

Sony A7s III karşısında en iddialı model Canon EOS R5’in öne çıkan video özelliklerini tekrar hatırlarsak

Canon EOS R5 burada özellikle 8K video çekebiliyor olmasıyla öne çıkıyor. Bu konuda bilinmesi gereken temel detaylar ise şöyle:

-Yerleşik 8K/30p RAW video kaydı
-Yerleşik 8K/30p video kaydı (4:2:2 10-bit C-Log ve HDR PQ) (30 dakika limitli)
-Yerleşik 4K/120p video kaydı (4:2:2 10-bit C-Log ve HDR PQ
-HDMI üstünden harici 4K/60p video kaydı
-8K ve 4K videolarda crop / kırpma yok. Tüm tam kare sensör aktif olarak kullanılıyor.
-Tüm 8K ve 4K video çekimlerinde Dual Pixel CMOS AF desteği bulunuyor.
-8K ve 4K yerleşik kayıt için geniş çekim sonrası düzenleme imkanı tanıyan C-Log desteği

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi Çekebilir

Ev işlerine yardımcı ilginç robot