reklamı kapat

POPÜLER

robot Hello Robot Stretch

Ev işlerinde yardımcı olacak ilginç robot: Stretch [Video]

Zaman zaman karşımıza çıkan ilginç robot modelleri arasına Stretch de eklendi. Dikkat çeken robot ev işlerine yardımcı olmaya odaklanıyor.

Eski Google mühendisi Aaron Edsinger ve robotlar konusunda tecrübeli profesör Charlie Kemp imzasını taşıyan Hello Robot firmasının dikkat çekmeyi başaran modeli Stretch, görebileceğiniz üzere daha önce karşımıza çıkanlara hiç de benzemiyor. İlk bakışta bir vinç gibi duran Stretch, birçok ev odaklı rakibi gibi insansı ya da hayvansı yapıyı benimsemiyor. Teleskopik tek bir kol üzerine kurulan ve bu 1.5 kg kaldırma kapasitesine sahip kolun ucunda birçok objeyi rahatlıkla tutabilen bir el yer alan Stretch, yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz üzere koltukları süpürme, toz alma, masa silme ya da çamaşırları makineden çıkarma gibi işlemleri yerine getirebiliyor. Üstünde gelişmiş bir kamera sistemi yer alan ve bununla bulunduğu ortamın haritasını çıkarabilen robot, aynı zamanda evcil hayvanları eğlendirme görevini de üstlenebiliyor. Altındaki tekerlekli stand ile hareket eden ve bu açıdan denge sorunu bulunmayan Stretch, sade olması için tasarlanmış ve bu açıdan yüksek bir üretim maliyetine de sahip değil. Ancak bu fiyatının çok da düşük olduğu anlamına gelmiyor. Robotun rakiplerine oranla düşük sayılan fiyatı 17.950 dolar seviyesinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stretch robot modeli otonom olarak görev yapabiliyor

Stretch’in şu an için son kullanıcıya yönelik bir seçenek olmadığı aktarılıyor. Şimdilik araştırma / geliştirme amaçlı bir platform olarak karşımızda olan robotun, yine de bu haliyle dahi ciddi bir potansiyeli bulunuyor. Robot istenirse buradan satın alınabiliyor.