reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics Stretch

Boston Dynamics’ten depolara özel yeni robot: Stretch [Video]

Dünyanın en gelişmiş ve özel robot modellerine imzasını atan Boston Dynamics, bu sefer depolara özel yeni robot modeli Stretch ile ses getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda birçok kez el değiştiren ve geçtiğimiz aylarda Hyundai çatısı altına giren Boston Dynamics, herkesi şaşırtmaya devam ediyor.

Firmanın bu sefer gündem olan robotu Stretch, dediğimiz gibi direkt olarak depolar içerisinde kullanıma odaklanıyor. Videosunu yukarıda izleyebileceğiniz robotun şimdilik gösterilen amacı kutuları ya da farklı objeleri taşımak / hareket ettirmek.

Tekerlekleriyle hareket edebilen stabil bir platform üstüne oturan ve özel vakumlu kafa sistemiyle kaldırma konusunda çok hassas olan Stretch, benzerleriyle ortak olarak çalışma gösterebiliyor.

Bir depoya gelen yeni ürünlerin hatta yerleştirilmesi gibi işlemleri yerleşik sensörleriyle etkili şekilde yerine getirebilecek robot, şimdilik ufak parçalara odaklanıyor. Ancak bunu değiştirmek Boston Dynamics firmasının elinde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boston Dynamics imzalı Stretch, birçok çalışana olan ihtiyacı bitirecek

Gerçekten bu tarz bir ürün sayesinde gelecekte ciddi anlamda birçok kişi işsiz kalacak. Modüler yapısıyla birçok farklı alana özelleştirilebilecek Stretch, şimdilik prototip aşamasında yer alıyor.

Bu robotun firmanın diğer birçok modelinden farklı olarak ticari olarak satışa çıkacağı düşünülüyor. Firma şu an birçok robot geliştiriyor ancak ticari olarak sadece robot köpek olarak geçen Spot‘un satışını yapıyor.