reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics Stretch, DHL

Boston Dynamics robotu Stretch için genel satış başlıyor

Dünyanın en gelişmiş ve özel robot modellerine imzasını atan Boston Dynamics, depolara özel Stretch robotunu herkese açıyor.

Advertisement

Geçtiğimiz yıllarda birçok kez el değiştiren ve en son Hyundai çatısı altına giren Boston Dynamics, birçok farklı robot geliştiriyor. Bunlardan birisi de depolara özel olarak tasarlanan Stretch modeli. Bu robotun en büyük amacı, şimdilik 23 kg’a kadar olan belirli kutuları ya da farklı objeleri taşımak / hareket ettirmek. Tekerlekleriyle hareket edebilen stabil bir platform üstüne oturan ve özel vakumlu kafa sistemiyle kaldırma konusunda çok hassas olan Stretch, benzerleriyle ortak olarak çalışma da gösterebiliyor. Bu en son DHL’in depolarında aktif olarak görev yapmaya başlamasıyla ses getiren robot için Boston Dynamics satış rezervasyonu almaya başladı. Gelen bilgiye göre üretilen mevcut robotların hepsi DHL yanında Gap ve H&M tarafından satın alınmış durumda.

Bu açıdan robot için şimdi yapılan rezervasyonların (Şu an net fiyat verilmiyor), ancak 2023 hatta 2024 yılında karşılanacağı aktarılıyor. Robot için sadece DHL ile 15 milyon dolarlık bir anlaşma yapan Boston Dynamics, uzun süredir Spot isimli robot köpek modelinin satışını da yapıyor. Spot robot modelinden Türkiye’de de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için firmanın bir de Atlas isimli insansı robotu bulunuyor ancak o halen geliştirme aşamasında yer alıyor. Firmanın en çok önem verdiği robot Atlas çünkü onun hareket kabiliyeti ve yapabilecekleri diğerlerine göre çok daha geniş. Günün birinde Atlas’ın da satışa sunulması bekleniyor ve Hyundai’nin desteğiyle bu durum beklenenden çok daha erken sürede olabilir.

Boston Dynamics imzalı bu videoya da bir göz atın, geleceğin robotlarını dans ederken izleyin: