reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics Spot Robot

Adeta kızak çeker gibi; robot köpeklerden ilginç gövde gösterisi! [Video]

Boston Dynamics, robot köpek olarak geçen “Spot” ile alakalı yeni bir video daha paylaştı. Bu videoda bir değil birden fazla Spot karşımıza çıkıyor.

Boston Dynamics, biliyorsunuz dünyanın en gelişmiş ve ilginç robotlarını geliştiriyor. Firmanın yeni paylaştığı videonun videonun merkezinde ise yine robot köpek Spot yer alıyor. Yeni videoda daha öncekilerden farklı olarak birden fazla Spot bir arada çalışıyor. Birbirine iple bağlanan 10 adet robot, direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz videoda bir kamyonu rahatlıkla çekebiliyor. Bu kamyonu çekmek için esprili şekilde 10 Spotpower’ın yeterli olduğunu belirten firma, yine şaşırtmayı başarıyor. Bu Spot robotların üretim hattından çıktığını söyleyen Boston Dynamics, modellerin yakında satışa çıkacağını da belirtiyor. Evet ciddi ciddi robot satışına başlayacak olan firma, Spot’ların birçok farklı alanda ihtiyaca bağlı olarak kullanılabileceğini belirtiyor. Askeri amacı bulunmayan robotlar, pazardaki en gelişmiş modeller olarak hayal gücüne bağlı olarak birçok yerde aktif olarak görev alacak gibi görünüyor. Görebileceğiniz üzere dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran Spot, yüksek hareket kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Ön kısmında çevresini üç boyutlu olarak gören bir kamera sistemi yer alan model, otonom olarak hareket etme kabiliyetine sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot en iyilerden

Özellikle otonom güvenlik görevleri için çok ideal olan teknoloji harikası, hep söylediğimiz gibi alandaki en gelişmiş seçenekler arasında yer alıyor. Firma ayrıca askeri alana yönelik benzer robotlar üzerinde de çalışıyor. Ek olarak bir de insansı robot Atlas bulunuyor. Ayrıca depoları değiştirecek bir robotun da çalışmaları sürüyor.