reklamı kapat

POPÜLER

robot köpek spot

Robot köpek Spot geçtiğimiz yıl neler yaptı? Cevabı firma verdi [Video]

Dünyanın en gelişmiş ve özel robot modellerine imzasını atan Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot için yeni bir özet videosu geldi.

Geçtiğimiz yıllarda birçok kez el değiştiren ve geçtiğimiz aylarda Hyundai çatısı altına giren Boston Dynamics, biliyorsunuz birçok farklı yapıda robot geliştiriyor.

Bu robotların ilk kez ticari olarak satışa çıkan versiyonu ise robot köpek Spot. İşte bu gelişmiş robot, uzun süredir hiç olmadığı kadar aktif durumda.

Bunu göstermek adına yukarıdaki videoyu yayımlayan Boston Dynamics, robotun gerçek hayata kattıklarını gözler önüne seriyor.

Bu videoda Spot’un kullanıldığı alanlar gösteriliyor. Robot yapılan özel geliştirmeler ile artık birçok tesisin güvenle çalışmasına imkan tanıyor, rutin işleri kendi başına yapabiliyor ve hayat kurtarabiliyor.

Hayat kurtarabiliyor diyoruz çünkü Spot’un birçok tehlikeli görevi kimseyi riske dahi atmadan tamamlayabildiği gösteriliyor. Yayımlanan videonun en komik kısmı ise başı oluyor.

Burada gerçek bir köpek gibi otomobil camından dışarıya bakan ve bu sırada sonradan eklenen kağıttan dili sallanan bir Spot bizleri karşılıyor. Haberimizin ana görselinde de bu yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot köpek Spot askeri alanda da test ediliyor

Hatırlarsınız Spot Fransa ordusu tarafından askeri eğitimi sürecinde test edilmeye başlandı. Ancak Fransa ordusunun bu robotu direkt olarak Boston Dynamics’ten almadığı aktarılıyor.

Geleceğin robotik savaş alanlarında askerlere yardımcı olması için şimdiden test edilen robotlar arasına giriş yapan Spot, elbette sürece henüz hazır değil. Çünkü robotun üretim amacı bu değil.

Fransa ordusu robotu sadece eğitim ve potansiyel kullanım senaryoları için test ediyor. Fransa ordusunun süreçte başka robotlar / otonom savaş makineleri kullandığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en hızlı drone modellerinden birisiyle tanışın