reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics robot

Boston Dynamics’ten her açıdan çok şaşırtan yeni robot [Video]

Hazırladığı robotlar ile her zaman dikkat çekmeyi başaran Boston Dynamics, bu sefer yine çok ilginç bir robot ile karşımızda bulunuyor.

Dünyanın en gelişmiş robotlarının arkasında yer alan Boston Dynamics, yayımladığı videolar ile herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Bu sefer ise firmanın depolara özel olarak hazırladığı bir robot modeli gündemde yer alıyor. Depolar içerisinde malzeme taşıma görevini üstlenmesi için tasarlanan robot, yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz üzere daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. Gerçekten çok garip bir görüntüsü bulunan robot, kutuları kafasındaki vakumlu sistemle tutarak belirlenen yerlere taşıyabiliyor. İki tekerlek üzerinde hareket eden ve dengesini şaşırtıcı derece iyi şekilde kurabilen robot, çalışırken aşırı gürültü çıkarmıyor olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Depoda konumunu / yönünü çevreye yerleştirilen görsel kodlar, radar sistemi ve kameralar belirleyen teknoloji harikası, tekerlekli yapısı sayesinde oldukça hızlı şekilde hareket edebiliyor. Henüz geliştirme aşamasında olan ve aşırı büyük taşımacılıktan çok kutulara özel olarak tasarlandığı belirtilen robotun, yapabilecekleri konusunda önü tamamen açık görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boston Dynamics imzalı robotlar korkutucu derecede iyi çalışıyor

Henüz ticari olarak satılıp satılmayacağı ya da satılacaksa ne zaman satışa çıkacağı açıklanmayan robot, bu tarafta geldiğimiz noktayı açıkça gözler önüne seriyor. Robotlar sayesinde birçok iş daha hızlı yapılabilirken, bu durum birçok insanın işini kaybetmesine de neden oluyor. Ancak bundan kaçış yok. Dünya değişiyor, büyük bir dönüşüm geçiriyor.