reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 dışındaki kapaklar çıkarılabilir tasarlanmış olabilir

Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için ilginç bir detay daha ortaya çıktı. Bu detay yapılan gerçek parça sızıntısından geliyor.

PlayStation 5 diskli ve disksiz olmak üzere iki sürüm halinde geliyor. En son diskli sürüm $499/£449/€499, disksiz sürüm ise ya $449/£399/€449 ya da $399/£349/€399 fiyat etiketlerine sahip olacak denilmişti. Türkiye’de ise maalesef 8 bin TL ya da üstünde olması beklenen PS5, eğer sızan aşağıdaki görseller üzerinden ortaya atılanlar doğru çıkarsa dışındaki kapakların rahatlıkla çıkarılarak değiştirilmesine imkan tanıyacak. Ancak bunun kesin olmadığını belirtmek gerekiyor. Yine de bazı kaynaklar Sony’nin kişilere farklı tasarımlarda / renklerde dış kapaklar satma gibi bir plan içerisinde olabileceğini aktarıyor. Kişiler değiştirilebilir kapaklar sayesinde konsollarını istedikleri gibi özelleştirebilecek olabilir deniyor. Ancak bu ticari olarak çok da mantıklı değil. Çünkü Sony’nin farklı renkte hazırlayacağı PS5’ler ve özel konsollar üzerinden ciddi bir para kazanma potansiyeli bulunuyor. Dış kapaklar değişebilir olursa kimse bu versiyonlara büyük paralar vermek istemez yorumu yapılıyor.

Bu arada yukarıdaki görsellerde kapağın üzerine konan A4 kağıttan konsolun bir kez daha ne kadar iri olacağı gözler önüne seriliyor. PS5, ısınma sorunu olmasın diye şimdiye kadar yapılmış en büyük oyun konsolları arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için bilinmesi gerekenler

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Konsolun gerçek tanıtım videosu