reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

PlayStation 5 satış fiyatı için ortaya çıkan yeni rakamlar

Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için halen resmi yurt dışı satış fiyatı açıklanmadı. Ancak tahminler iyice netleşiyor.

PlayStation 5 en son üretimini ciddi oranda artırıldı haberiyle gündeme gelmişti. Normalde 2020 için 6 milyon PS5 üretmeyi planlayan Sony, bunu daha sonra 9 milyon seviyesine, başka bir kaynağa göreyse tam 10 milyon seviyesine çıkarmıştı. Çok merak edilen konsol, sağlam kaynakların kendisinden çok emin açıklamalarına göre diskli sürümüyle $499/£449/€499 fiyat etiketlerine sahip olacak. Disksiz dijital sürüm ise ya $449/£399/€449 ya da $399/£349/€399 fiyat etiketlerine sahip olacak deniyor. Burada ilk fiyatın daha gerçekçi olduğu çünkü disk sürücünün büyük bir maliyet farkı yaratmadığı aktarılıyor. Konsolun doğal olarak yurt dışı gibi Türkiye fiyatı da bilinmiyor. Ancak biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda 7.999 TL‘lik bir fiyat ortaya çıkmıştı. Bu fiyat resmi değil fakat PlayStation 5 Türkiye fiyatı gerçekten bu seviyede yer alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. En son konsolun diskli versiyonu 499 dolar, disksiz versiyonu ise 399 dolara satılacak söylentisi gündeme gelmişti.

Konsolun gerçek tanıtım videosu