reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

Playstation 5 Digital Sürüm Türkiye’de listelenmeye başlandı

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 disk sürücüsü olmayan sürümü için Türkiye’de alışveriş siteleri listeleme yapmaya başladı.

Stok sorunları nedeniyle halen bulmanın inanılmaz zor olduğu PlayStation 5, biliyorsunuz Türkiye’de şu an sadece diskli sürümüyle satılıyor. Sony Türkiye diskli sürüm çıktığında disk sürücüsü olmayan dijital sürümün 2021’de geleceğini söylemişti. İşte bu konuda satış çok yakında gibi görünüyor. Çünkü büyük bir satış kanalı Playstation 5 Digital Sürümü “çok yakında” şeklinde listelemeye başladı. Konsolun henüz fiyatı bilinmiyor ancak yüksek ihtimalle 6 bin TL civarında bir fiyat bizleri bekliyor. Sony kısa süre önce bir açıklama yapmış ve 2020’yi 3.4 milyon satış rakamıyla kapattıklarını söylemişti. Sony, 2021’de PS5’ten 16 ila 18 milyon arasında satmayı planlıyor.

PlayStation 5 için önemli bir eksik yakında kapanıyor

Türkiye’de 8.299 TL‘den 19 Kasım tarihinde raflardaki yerini alan yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, özel hazırlanan FAQ sayfası ile önemli bir detay daha kazandı. Buna göre konsol ileride VRR yani “variable refresh rate” özelliğine kavuşacak. Bu özelliğin şimdi olmaması oldukça garip çünkü konsol HDMI 2.1 desteğine sahip. HDMI 2.1’in de yerleşik olarak VRR desteği bulunuyor. Ancak buna rağmen şu an PS5’te VRR yer almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X, Series S ve One X konsollarda ise aktif olarak yer alan VRR, PS5’e bir yazılım güncellemesi ile gelecek ancak bunun tarihi henüz verilmiyor. Peki VRR ne işe yarıyor? VRR teknolojisi televizyonun yenileme hızını oyunun kare hızına bağlı olarak gerçek zamanlı ayarlayabiliyor. Bu sayede de oldukça akıcı bir oyun deneyimi elde edilebiliyor. VRR’dan yararlanmak için kaynak (PlayStation 5, Xbox Series X / S vb.) yanında televizyonun da HDMI 2.1 ile VRR desteği olması gerekiyor.

İlgili Video