reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

PlayStation 5 Türkiye fiyatı beklenenden çok daha yüksek olacak!

Kısa süre önce “ekstra vergili” Xbox Series X Türkiye fiyatı ortaya çıktı. Bunun üzerinden PlayStation 5 Türkiye satış fiyatı da netleşmiş olabilir.

Büyük bir satış sitesinden gelen son fiyatlara göre 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık Xbox Series S, Türkiye’de sırasıyla 9.299 TL ve 5.399 TL‘ye satılacak. Diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyonu olan PlayStation 5, disksiz sürümüyle yurt dışında 399 dolar, fiziksel disk sürücülü versiyonuyla ise 499 dolar fiyat etiketine sahip. Buradan hesaplandığı zaman disk sürücülü versiyon artık hemen hemen kesin olarak Türkiye’de en az 9.300 TL fiyat etiketine sahip olacak izlenimi oluşturuyor. Disk sürücüsü olmayan sürüm ise en az 7.700 TL‘ye satılacak gibi görünüyor.

Daha önce güncel kur (18 Eylül 2020) kullanılarak yüzde 20’lik gümrük vergisi, yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV üzerinden yapılan hesaplamalarda konsolun 499 dolarlık diskli versiyonu Türkiye’de yaklaşık olarak 7.500 TL‘ye satılacak gibi görünüyordu. Yine güncel kur kullanılarak yüzde 20’lik gümrük vergisi, yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV üzerinden yapılan hesaplamalarda konsolun 399 dolarlık disksiz versiyonu ise Türkiye’de yaklaşık olarak 6.000 TL‘ye satılacak deniyordu. Ancak maalesef bu fiyatlar aşağıdaki haberde değindiğimiz ek vergi nedeniyle gerçek olmayacak.

PlayStation 5 oldukça güçlü olacak

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray Tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Konsol için çıkan son video