reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

PlayStation 5 konsolu ve oyunları gösteren ilk bakış videoları [İzle]

Disk sürücülü PlayStation 5 konsolu ve oyunları gösteren ilk bakış videoları kısa süre önce yayımlandı. Model için heyecan artıyor.

Türkiye’de de merakla beklenen PlayStation 5, Xbox Series X gibi şimdilik pek fazla göz önüne çıkarılmıyor. Ancak yayımlanan yukarıda ve aşağıda izleyebileceğiniz iki farklı video, modelin kendisine ve bazı oyunlarına ilk bakışı attırıyor. Halen merak edilen arayüzünü görmediğimiz konsol, biliyorsunuz boyut açısından dünyanın en büyüğü konumunda yer alıyor. Henüz tam olarak net olmasa da SSD değişimine ya da dahili depolamanın artırılmasına imkan tanıyacak gibi görünen PS5, DualSense isimli yeni bir oyun kumandası ile geliyor. İşte bu kumandanın üzerindeki LED ışıkların renk değiştirebildiği de artık net olarak aktarılıyor.

Peki konsol Türkiye’de kaça satılacak? Bunun cevabı henüz belli değil. Ancak biliyorsunuz 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık Xbox Series S, Türkiye’de sırasıyla 9.299 TL ve 5.399 TL‘ye satılıyor. PlayStation 5 ise disksiz sürümüyle yurt dışında 399 dolar, fiziksel disk sürücülü versiyonuyla ise 499 dolar fiyat etiketine sahip. Buradan hesaplandığı zaman disk sürücülü versiyon artık hemen hemen kesin olarak Türkiye’de en az 9.300 TL fiyat etiketine sahip olacak izlenimi oluşturuyor. Disk sürücüsü olmayan sürüm ise en az 7.700 TL‘ye satılacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 oldukça güçlü olacak

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray Tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.