reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 “Avrupa” satış fiyatı hakkında yapılan yeni sızıntı

Büyük ses getiren yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 hakkında fiyat odaklı sızıntılar sürüyor. Bu sefer Avrupa fiyatı açısından bir sızıntı var.

Yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5 ve Xbox Series X için teknik ile tasarım netleşince geriye sadece fiyat bilgisi kaldı. Daha önce de söylediğimiz gibi bu konuda her iki taraf da ilk adımı karşı tarafın atmasını bekliyor. En son Xbox’ın eski pazarlama müdürü Albert Penello, PlayStation 5’in 499 dolardan daha fazla olmayacağını aktarmıştı. Şimdi ise modelin Avrupa merkezli satış fiyatı için bir sızıntı yapıldı. Amazon üstünden geldiği iddia edilen sızıntıya baktığımız zaman PS5’in dijital sürümü 399 euro, fiziksel disk takılabilen sürümü ise 499 euro olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dolar karşılığı ise 500 dolar ve 600 dolar olarak görünüyor deniyor. Normalde iki sürüm arasında 50 dolar fark olması bekleniyordu ancak bunlar eğer doğruysa fark daha yüksek olacak gibi görünüyor. Eğer bu fiyatlar gerçek çıkarsa hemen herkesin dijital sürüme yöneleceği de aktarılıyor. Çünkü 600 dolar çoğu kişi yüksek seviyede yer alıyor. Herkes şu an kendisini 499 dolara hazırlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için temel teknik detaylar ise şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

PS5’in resmi tanıtım videosu