reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 fiyatı hakkında yapılan yeni açıklama

Büyük ses getiren yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 hakkında bu sefer bir kez daha fiyat konusunda yapılan bir açıklama var.

Yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5 ve Xbox Series X için teknik / tasarımsal açıdan hemen her detay biliniyor. Ancak en önemli detay, en çok merak edilen unsur fiyatlar halen duyurulmadı. Bu konuda her iki taraf da ilk adımı karşı tarafın atmasını bekliyor. Ancak elbette tahminler var. Bu konuda konuşan son isim Xbox’ın eski pazarlama müdürü Albert Penello oldu. Penello, PlayStation 5’in 499 dolardan daha fazla olmayacağını aktardı. Daha yüksek bir fiyat kesinlikle beklemediğini aktaran Penello, elbette çok daha düşük bir fiyattan da bahsetmiyor. Çünkü yeni nesil konsolların donanım maliyeti oldukça yüksek. Son tahminler fiziksel disk yuvalı PS5 için 499 dolar, fiziksel disk yuvası olmayan dijital PS5 için 450 dolar seviyesinde yoğunlaşıyor. Xbox Series X’in de 499 dolara çıkacağı düşünülüyor. Türkiye fiyatları ise en iyi ihtimalle 7 bin TL olacak gibi görünüyor. Ancak 2020 sonuna daha çok zaman bulunuyor. Bu fiyat Türkiye’de kurun arması ve olası yeni vergilerin / vergi artışlarının etkisiyle çok daha yüksek çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 çok güçlü bir konsol

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

PS5’in resmi tanıtım videosu

İLGİLİ HABERLER