reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 versiyonları arasındaki fiyat farkı ne kadar olacak?

Büyük ses getiren yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 hakkında fiyat ile alakalı önemli bir haber daha gündeme gelmiş durumda.

PlayStation 5 biliyorsunuz diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyona sahip.  Kısa süre önce yapılan bir sızıntıda PS5’in dijital sürümü 399 euro, fiziksel disk takılabilen sürümü ise 499 euro olarak karşımıza çıkabilir denilmişti. Yani iki sürüm arasında fiyat açısından ciddi bir fark olacak söylentisi ortaya çıkmıştı. Ancak bu söz konusu olmayacak gibi görünüyor. Çünkü yapılan hesaplamalara göre konsoldan fiziksel disk sürücüsünü çıkarmak maliyetten sadece 20 dolar eksiltiyor. Bu açıdan da bir kez daha dijital sürüm normal sürümden sadece 50 dolar daha ucuz olacak açıklaması yapılıyor. Bu da kısıtlı bütçeye sahip oyuncuların “düşük fiyat” beklentisini ortadan kaldırıyor.

PlayStation 5 temel teknik detaylar şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

PS5’in resmi tanıtım videosu