reklamı kapat

POPÜLER

Mac Apple

Mac dünyasında tarihi yeni dönem; Intel işlemcilere rakip!

Teknoloji devi Apple, biliyorsunuz Mac dünyasında önemli bir işlemci değişimine hazırlanıyor. İşte bu duyuru yapıldı, yeni dönem başladı.

Apple, biliyorsunuz uzun süredir Mac bilgisayar modellerinde kendi ARM temelli işlemcilerini kullanmak istiyor ve bunun için çalışıyor haberleri geliyordu. 5 nm üretim sürecinden çıkacak yeni nesil işlemciler ile bu tarafta Intel’e ya da AMD’ye olan bağımlılığını azaltmak istediği aktarılan firmanın, bu adımıyla performans, güvenlik ve enerji tüketimi konusunda çok ciddi avantajlar elde edebileceği aktarılıyordu. İşte bu çok merak edilen dönüşüm için resmi duyuru yapıldı. WWDC 2020’nin dikkat çeken donanım duyurusu, Mac dünyası için yıllar önce yapılan Intel işlemcilere geçiş dönemi kadar tarihi ve gelecek için büyük önem taşıyor. Apple, daha önce de söylediğimiz gibi Mac tarafında kendi işlemcilerini kullanarak performans ve enerji sarfiyatı konusunda çok büyük avantajlar elde edeceklerini aktarıyor.

Yeni işlemci dönemine (Henüz modeller net olarak aktarılmadı) elbette firmanın yeni işletim sistemi macOS Big Sur da tam destek veriyor. Apple’ın kendi uygulamaları (Final Cut Pro dahil) şimdiden Apple’ın mevcut mobil odaklı kendi işlemcilerine tam destek veriyor. Aynı zamanda sürecin diğer uygulamalar için da aşırı zorlayıcı olmayacağı aktarılıyor. Her uygulamanın bu yeni sisteme uyarlanması gerekiyor ve bu konuda Adobe ile Microsoft’un şimdiden çalışmaya başladığı aktarılıyor.

Apple’ın gösterimde kullanılan Mac’leri yeni iPad Pro’larda yer alan 7 nm Apple A12Z Bionic üzerine kuruluyor ve Microsoft’un Office uygulamalarında gösterilen performans şimdiden oldukça iyi görünüyor. Aynı zamanda Adobe imzalı Lightroom ve Photoshop da hali hazırda iPad işlemcisinde oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor. Aynı şekilde video uygulaması Final Cut Pro performansı da şimdiden ciddi bir seviyede yer alıyor. Bu işlemcilerin yapay zeka birimleri de Mac tarafından destekleniyor ve bunun birçok konuda performansı artıracağı aktarılıyor. Gösterimde Maya uygulamasının da Apple’ın kendi işlemcisinden sorunsuz olarak oldukça performanslı şekilde çalıştığı görülüyor.

Hepsine ek olarak yeni işlemciler oyun konusunda Mac tarafından iddialı bir dönemin kapıda olabileceğini gösteriyor. Bu arada Apple, sunumda Rosetta 2’nin de gösterimini yaptı. Bu temel olarak bir emülatör ve Intel işlemciler odağında tasarlanan tüm uygulamaların sorunsuz olarak “yeni nesil” Mac sistemlerde çalışmasına imkan tanıyor. Bu da geçişi ciddi düzeyde kolaylaştıracak gibi görünüyor. Bu arada aynı işlemci olduğundan iOS ve iPad OS uygulamaları da artık Mac’te sorunsuz olarak çalışıyor. Buna da çok fazla sevinen kullanıcı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Mac dünyasında yeni bir dönem başlatıyor

Bu yeni dönemden çıkacak ilk bilgisayarların / bilgisayarın yıl sonunda geleceği aktarılıyor ancak henüz model ismi verilmiyor. Apple’ın tüm sistemlerinde Intel işlemcileri tarihe gömmesi bekleniyor ancak bunun ciddi zaman alacağı düşünülüyor. Hatta firma yeni Intel işlemcili Mac’lerin yolda olduğunu da aktarıyor. Ancak esas amaç açık şekilde görüleceği üzere Intel işlemcilere elveda demek olarak karşımızda yer alıyor.

Firmanın 16 inç MacBook Pro modeli