reklamı kapat

POPÜLER

Apple silikon mac windows

Apple silikon işlemcili Mac modellerinden üzücü Windows haberi

Teknoloji devi Apple, kısa süre önce Mac dünyasında önemli bir işlemci değişimi yapmıştı. İşte bu Apple silikon işlemcili Mac bilgisayarlardan üzücü bir Windows haberi var.

Apple, Mac bilgisayarları için Intel’e olan bağımlılığını bitirme adımını WWDC 2020‘de attı ve “Apple silikon” adı altında Mac dünyasında kendi işlemcilerini kullanmaya geçeceklerini açıkladı. Şimdi ise Apple silikon işlemcili modellerin Boot Camp desteğine sahip olmayacağı ortaya çıktı. Boot Camp, Intel tabanlı Mac sistemlere Microsoft imzalı Windows işletim sisteminin yüklenmesine imkan tanıyor ve bunu da gerçekten ciddi sayıda kullanan bulunuyordu. Burada bir Mac’e hem Windows hem de Mac yüklenebiliyor ve başlangıç ekranında hangisinin açılacağı seçilebiliyordu. Ancak Apple yeni dönemde bu süreçten birçok kişiyi üzecek şekilde vazgeçti. Peki şimdi ne olacak? Apple bundan sonra Mac içinde sanallaştırma temelli Windows kullanımına odaklanacak deniyor. Ayrıca bu süreçte şunu da belirtmek gerekiyor. Söylendiği kadarıyla Microsoft, Windows 10’un ARM sürümünü ayrı olarak satmıyor ya da lisanslamıyor. Firmanın ileride bunu değiştirme gibi bir planı da bulunmuyor deniyor. Yani Boot Camp desteği verilse dahi Microsoft’un süreçte bir adım atması gerekiyor. Sonuç olarak Apple silikon temelli Mac’lerde Windows deneyimi artık sadece, yeni işletim sistemi macOS Big Sur bünyesinde Parallels Desktop gibi sanallaştırma yazılımları üzerinden mümkün kılınacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows konusu dikkat çekerken, Apple ve büyük Mac dönüşümü hakkında şirket CEO’su Tim Cook şunları söyledi

Mac, en başından beri kişisel bilgisayar teknolojisinin ön saflarında yer almak için her zaman büyük değişikliklere kucak açtı. Apple silikon çipe geçeceğimizi duyurduğumuz bugün, Mac için tarihi bir gün olma özelliğini taşıyor.” “Apple silikon çip, güçlü özellikleri ve sektörde öncü performansıyla Mac’i her zamankinden daha güçlü ve daha yetenekli hale getirecek. Mac’in geleceğine, her zamankinden daha heyecanlı bir şekilde bakıyorum.”

Firmanın 16 inç MacBook Pro modeli