reklamı kapat

POPÜLER

Apple silikon mac windows

Mac bilgisayarlara sonunda Face ID mi geliyor?

Teknoloji devi Apple, Face ID teknolojisini şu an sadece iPad ve iPhone’larda kullanıyor. Ancak bulunan detaylar sırada Mac bilgisayarın olduğunu gösteriyor.

Apple’ın gelişmiş TrueDepth kamera sistemi üzerine kurulan Face ID yüz tanıma teknolojisi, macOS Big Sur kodlarında bulunan sağlam detaylara göre yakında Mac tarafına da gelebilir. Burada gelebilir diyoruz çünkü kimse henüz yüzde 100 kesin konuşmuyor ancak bulunan deliller direkt olarak buna işaret ediyor. Kullanıcılar uzun zamandır bunun gelmesini istiyor ve başlangıç 2020 olmasa da 2021’de olabilir deniyor. Biliyorsunuz Apple şu an birçok Mac modelinde Touch ID sunuyor. Biyometrik giriş konusunda T2 güvenlik çipinin yardımıyla güvenli bir altyapı sunan Apple, bunu Face ID’ye genişleterek kullanıcıları sevindirecek güzel bir adım atacak gibi görünüyor. Windows Hello sistemi PC tarafında yüz tanıma özelinde büyük beğeni topluyor ve Apple’ın benzer süreci mobil ödemede dahi kullanılabilecek kadar güvenli hale getireceği düşünülüyor. Face ID’li ilk Mac’in ise bir iMac olabileceği tahmin ediliyor. Ancak elbette başlangıç bir MacBook‘la da yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Mac tarafında büyük bir dönüşüm yapıyor

Apple, geçtiğimiz haftalarda bilgisayarları için Intel’e olan bağımlılığını bitirme adımını attı ve “Apple silikon” adı altında Mac dünyasında kendi işlemcilerini kullanmaya geçeceklerini açıkladı. Apple Silikon’lu ilk Mac’lerin yıl sonunda gelmesi bekleniyor.

Firmanın 16 inç MacBook Pro modeli