reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Apple MacBook Air Apple Silikon

Apple Silikon işlemcili iMac ve Macbook Air için yeni çıkış açıklaması

Teknoloji devi Apple, Mac dünyasında büyük bir dönüşüme hazırlanıyor. İşte bu dönüşümün bir parçası olarak Apple Silikon işlemcili yeni iMac ve Macbook Air modelleri geliyor.

Apple, geçtiğimiz aylarda bilgisayarları için Intel’e olan bağımlılığını bitirme adımını attı ve “Apple Silikon” adı altında Mac dünyasında kendi işlemcilerini kullanmaya geçeceklerini açıkladı. Daha önce Apple Silikon’lu ilk Mac’lerin yıl sonunda gelmesi bekleniyor deniliyordu. Şimdi bu konuda yeni bir açıklama yapıldı. Sağlam kaynaklara göre Apple gövde ağırlığı 1 kg’dan daha düşük olacak 12 inç ekranlı MacBook Air‘i yıl sonunda satışa sunmaya hazırlanıyor. Bu modelin 15 ila 20 saat arasında pil ömrü sunacağı aktarılıyor. Bu dizüstünde yüksek ihtimalle A14X kullanılıyor. Bu bilgisayar yanında Apple Silikon’lu iMac’lerin de yolda olduğu ve 2021’in ilk çeyreğinde raflardaki yerini alacağı gelen bilgiler arasında. Bu modelde özel GPU’ya sahip 5 nm bir işlemcinin yer alacağı söyleniyor ve çok yüksek performans bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Silikon işlemcili MacBook Air ve iMac merak edilirken, firma Mac’lere Face ID getirme çalışmaları yapıyor

Apple’ın gelişmiş TrueDepth kamera sistemi üzerine kurulan Face ID yüz tanıma teknolojisi, macOS Big Sur kodlarında bulunan sağlam detaylara göre yakında Mac tarafına da gelebilir. Bu detay henüz yüzde 100 kesin değil ancak bulunan deliller direkt olarak buna işaret ediyor. Kullanıcılar uzun zamandır Face ID’nin Mac’lere gelmesini istiyor ve başlangıç 2020 olmasa da 2021’de olabilir deniyor. Biliyorsunuz Apple şu an birçok Mac modelinde Touch ID sunuyor. Biyometrik giriş konusunda T2 güvenlik çipinin yardımıyla güvenli bir altyapı sunan Apple, bunu Face ID’ye genişleterek kullanıcıları sevindirecek güzel bir adım atacak gibi görünüyor.

Firmanın 16 inç MacBook Pro modeli