reklamı kapat

POPÜLER

Twitter Spaces

Twitter hack olayında ilk tutuklamalar gerçekleşti; baştaki kişi 17 yaşında

Twitter, geçtiğimiz haftalarda yaşanan büyük hack olayının nasıl yapıldığını açıklaması sonrasında ilk tutuklamalar da yapıldı. İşte detaylar;

Tekrardan kısaca hatırlamak adına geçtiğimiz ay Twitter platformunun önemli isimleri arasında yer alan Bill Gates, Jeff Bezos, Elon Musk, Barrack Obama, Kanye West, Joe Biden ve fazlasınının hesapları hack’lenmiş ve bu hesaplar üzerinden kripto para birimi olan bitcoin dolandırıcılığı için tweet atılmıştı. Apple, Uber gibi dev firmaların resmi Twitter hesapları da hack saldırısının kurbanları arasında yer almış, bunlara ek olarak bazı kripto para borsalarının ve diğer büyük hesapların da ele geçirildiği aktarılmıştı. Saldırıda hack’lenen hesaplar üzerinden kişilerin bitcoin göndermesi istenmiş ve bu paranın ikiye katlanacağı söylenmişti. Bu sayede saldırganların 120 bin dolar elde ettiği açıklanmıştı. Peki bu olay nasıl olmuştu?

Dün aktarıldığı kadarıyla hacker’lar belirledikleri çalışanları telefon ile arayarak kandırma yolunu uyguladı. Başka bir Twitter çalışanıyla konuştuklarını zanneden çalışanlar, farkında olmadan verdikleri bilgiler ile hackler’ların Twitter’ın yerleşik sistemlerine erişim sağlamasına imkan tanıdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter olayında şimdilik üç tutuklama var

Yeni bilgilere göre konu hakında tutuklanan ilk kişi Florida Tamp’da yaşayan 17 yaşındaki Graham Clark oldu. Konu hakkında 19 ve 22 yaşlarında Mason Sheppard veNima Fazeli isimli iki kişinin daha tutuklandığı aktarılıyor. Ancak olayın merkezinde, tüm bu hack sürecinin başında Graham Clark yer alıyor deniyor. Clark’a şu an çok ciddi suçlar ile karşı karşıya bulunuyor. Spesifik olarak Clark’a tam 30 farklı suç yönetiliyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için sonunda gelen harika özellik