reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Büyük Twitter hack olayının nasıl yapıldığı sonunda belli oldu

Twitter, geçtiğimiz haftalarda yaşanan büyük hack olayının nasıl yapıldığı hakkında resmi açıklamayı sonunda yaptı. İşte detaylar;

Bilmeyenler için Twitter platformunun önemli isimleri arasında yer alan Bill Gates, Jeff Bezos, Elon Musk, Barrack Obama, Kanye West, Joe Biden ve fazlasınının hesapları hack’lenmiş ve bu hesaplar üzerinden kripto para birimi olan bitcoin dolandırıcılığı için tweet atılmıştı. Apple, Uber gibi dev firmaların resmi Twitter hesapları da hack saldırısının kurbanları arasında yer almış, bunlara ek olarak bazı kripto para borsalarının ve diğer büyük hesapların da ele geçirildiği aktarılmıştı. Saldırıda hack’lenen hesaplar üzerinden kişilerin bitcoin göndermesi istenmiş ve bu paranın ikiye katlanacağı söylenmişti. Bu sayede saldırganların 120 bin dolar elde ettiği açıklanmıştı.

Twitter geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında saldırıda tam 130 farklı hesabın hedeflendiğini aktardı. Daha sonra ise 130 hesaptan 36 tanesinin direkt mesajlarına erişim sağlandığı aktarıldı. Ayrıca bu kişilere ait özel iletişim bilgilerinin de sızdırıldığı da söylenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter olayının arkasında kendi çalışanları var

Ancak burada daha önce iddia edildiği bir bir kasıt yer almıyor. Söylendiği kadarıyla hacker’lar belirledikleri çalışanları telefon ile arayarak kandırdı. Başka bir Twitter çalışanıyla konuştuklarını zanneden çalışanlar, farkında olmadan verdikleri bilgiler ile hackler’ların Twitter’ın yerleşik sistemlerine erişim sağlamasına imkan tanımış gibi görünüyor. Pandemi döneminden evden çalışmaya başlayan bazı personeller, bu planlı ve özel tasarlanan saldırıda gafil avlanmış deniyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için sonunda gelen harika özellik