reklamı kapat

POPÜLER

macOS Big Sur neumorphism skeuomorphism
macOS Big Sur

macOS Big Sur tanıtıldı; işte güncellenen tasarım ve yeni özellikler

Teknoloji devi Apple, iOS 14, watchOS 7 ve iPadOS 14 sonrasında macOS Big Sur sürümünü de tanıttı. İşte önemli detaylar, yenilikler;

Mac bilgisayarın yeni işletim sistemi macOS Big Sur, ilk olarak güncellenen tasarımıyla dikkat çekiyor. Uzun zamandır macOS tarafında tasarım güncellemesi yapmayan teknoloji devi, bu sürümde hatırı sayılır yenilikler karşımıza çıkarmış durumda. Sürüm genel olarak Catalina’dan daha modern görünüyor ve bunun arkasında da yapılan sadeleştirmeler yer alıyor. Birçok uygulamanın simgelerini yenileyen Apple, Finder’ı da ciddi şekilde elde geçirmiş durumda. Yeni tasarımda şeffaflığı artırdığı görülen teknoloji devi, iOS tarafındaki kontrol merkezini de Mac dünyasına getiriyor. Menü barındaki simgeleri hem daha özelleştirilebilir hale getiren hem de sunulan kontrol imkanlarını direkt olarak simgeler üzerinden artıran Apple, Widget altyapısını da iPadOS / iOS tarafındaki gibi modern hale getiriyor. Mesajlar uygulamasına arama sistemi getiren şirket, Mac tarafındaki Maps uygulamasını da yeniliyor. Burada iOS ve iPadOS tarafındaki yenilikler sunuluyor.

macOS Big Sur

Elbete macOS Big Sur ile Safari de yenileniyor. Şimdiye kadar gelen en büyük güncellemelerden birisini aldığı aktarılan tarayıcı, artık eskiye oranla çok daha hızlı çalışıyor. Chrome’u sayfa açma konusunda -bazı durumlarda- yüzde 50 oranında geride bıraktığı aktarılan yeni Safari, güvenlik konusunda da geliştirimeler taşıyor. Sitelerin takip sistemleri hakkında anlık bilgi verebilen yeni işletim sistemi, eklentiler konusunda da seviyeyi artırıyor. App Store’a Safari eklentileri için bir bölüm koyan firma, diğer tarayıcılar için hazırlanan eklentilerin Safari’ye gelmesinin önünü açıyor. Başlangıç ekranı rahatlıkla özelleştirilebilen ve yerleşik bir dil çeviri ile gelen yeni Safari, Big Sur’a uygun olarak daha modern bir tasarım taşıyor. Bu da sıkı kullanıcıları sevindirecek gibi görünüyor.

macOS Big Sur

“macOS Big Sur, UNIX’in gücünü Mac’in kullanım kolaylığıyla bir araya getiren efsanevi kombinasyonu daha da ileriye taşıyan büyük bir güncelleme sunuyor ve on yıldan uzun zamandır tasarımla ilgili en büyük güncellememizi içeriyor.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürüyor: “Modern ve sade görünümü, Safari, Mesajlar ve Harita gibi önemli uygulamalarda yapılan büyük iyileştirmeleri ve yeni gizlilik özellikleriyle macOS Big Sur’un sunduğu çığır açan deneyimi herkesin çok seveceğini düşünüyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

macOS Big Sur genel olarak beğeni toplayacak gibi görünüyor

İşletim sistemi eylül ayında kullanıma çıkıyor. Sisteme ilk destek veren Mac’ler ise aşağıda yer alıyor. Bu arada ilk beta sürümü geliştiricilerin denemesi için açılmış durumda.

-2015 ve sonrası MacBook
-2013 ve sonrası MacBook Air
-2013 sonu ve sonrası MacBook Pro
-2014 ve sonrası iMac
-2017 ve sonrası iMac Pro
-2014 ve sonrası Mac mini
-2013 ve sonrası Mac Pro

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu Play Station 5 ile tanışın