reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS ve macOS

Apple’ın iOS ve macOS için düşündüğü devrimsel plandan yeni bilgiler

Teknoloji devi Apple, uzun süredir iOS ile macOS platformu birleştirecek haberleriyle gündeme geliyor. İşte bu merak edilen konuda yeni bilgiler bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda Apple‘ın geliştiricilerin hem iOS hem de macOS‘da çalışacak evrensel uygulamalar yapabilmesine imkan tanıyacak bir sistem geliştirdiğini duymuştuk. Bu sayede uygulama geliştirme sürecini ciddi anlamda kolaylaştıracağı belirten firma, iki platformu birleştirecek bir altyapı ile gündeme geliyor. Bu konuda geçtiğimiz gün konuşan CEO Tim Cook, hatırlarsınız sürecin iptal olduğunu akıllara getiren bir açıklama yaptı ve bunun her iki taraftan da tavizler verilmesine neden olacağı söyledi. Mac ve iPad’in inanılmaz olduğunu söylenen Cook, bunun arkasında özelleştirilmiş bir yapının olduğuna değiniyor. “Her ikisinin de inanılmaz olmasının nedenlerinden biri, onları iyi yaptıklarını yapmaya ittiğimizdir.” tarzında bir açıklama yapan CEO, üstü kapalı da olsa birleşme sürecine kapıları kapatıyor. Ancak şirkete yakın önemli kaynaklara sahip John Gruber, projenin halen masada olduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iOS ile macOS’u 2019’da bir araya getirebilir

Şirketin kendi içerisinde “Marzipan” kod adıyla isimlendirdiği proje, John Gruber’e göre 2019’a kalmış durumda. WWDC 2018’de tanıtılacak macOS 10.14 ve iOS 12 yerine macOS 10.15 ve iOS 13 ile geleceği belirtilen altyapı, şu an aktif olarak geliştiriliyor. Özellikle ortak arayüz konusunda çalışmalar yaptığı söylenen firma, açıkça söylemiyor olsa da köklü bir değişiklik planı içerisinde bulunuyor.

İlgili Video

Şirketten iPhone parçalayan robot