reklamı kapat

POPÜLER

macOS Big Sur neumorphism skeuomorphism

macOS Big Sur ile tasarımda skeuomorphism’den neumorphism’e geçiş

Teknoloji devi Apple’ın yeni masaüstü işletim sistemi macOS Big Sur, tasarımı değiştiriyor. İşte bu tasarımın arkasında bir dönüşüm var.

Apple, iOS ve macOS tarafında arayüz tasarımı konusunda dönem değiştirme gücüne sahip bir isim konumunda yer alıyor. Bunun geçmişteki örneklerini hatırlatmaya sanıyoruz gerek yok. Şimdi ise yeni bir dönem başlıyor. macOS 11 yani WWDC 2020‘nin yıldızlarından macOS Big Sur, yeni bir tasarım dilini benimsiyor. Uzun zamandır macOS tarafında tasarım güncellemesi yapmayan teknoloji devi, bu sürümde hatırı sayılır yenilikler karşımıza çıkarıyor. Sürüm bakıldığı zaman Catalina’dan daha modern görünüyor ve bunun arkasında da aslında genel olarak yapılan sadeleştirmeler yer alıyor. Ancak burada en çok konuşulan detaylar arasında Apple uygulamalarının yenilenen simgeleri yer alıyor. Apple’ın tasarım konusunda ileriye değil geriye gittiği yönünde eleştirilen oluşturan bu üç boyutlu görünen yeni simgeleri seven kadar sevmeyenler de bulunuyor ve işte tam burada yeni bir dönüşümün olduğu aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla Apple burada skeuomorphism’den neumorphism’e geçiş yapıyor. 3D simgelerden flat simgelere, şimdi yeniden 3D görünümlü simgelere geçiş yapılıyor.

Eski macOS’lardan da hatırlayacağınız skeuomorphism, gerçek objeler gibi görünen 3D simgeler / tasarımlar anlamına geliyor. Apple’ın yeni simgeleri ise skeuomorphism’in tasarım mantığını düz yani “flat” tasarımla birleştiriyor ve burada karşımıza neumorphism çıkıyor deniyor. Tasarım konusunda önemli isimler, neumorphism’in geleceği yeni nesil arayüz tasarım dili olduğunu belirtiyor. Apple’ın  skeuomorphism’e tam olarak geri dönmeden neumorphism ile gelecek tasarım diline geçiş yapması gerçekten büyük ses getiriyor. Bu tasarım dili ya da yeni nesil Apple simgeleri iOS 14 üzerinde ise karşımıza çıkmıyor. Ancak konsept tasarımcı Ben Geskin yeni simgeleri hazırladığı konsept ile iOS 14’e getirmiş durumda. Aşağıda yer alan görseldeki Big Sur simgelerinin iOS tarafında nasıl durduğu ise biraz kişisel bir şey. Bizce simgeler iOS tarafında da fena görünmüyor. Neumorphism tasarım çizgisinin yakında tüm iOS dünyasını sarması, ilerleyen dönemde de bağlantılı olarak Android tarafına atlaması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

macOS Big Sur hangi bilgisayarlara yüklenebilecek?

İşletim sistemi eylül ayında kullanıma çıkıyor. Sisteme ilk destek veren Mac’ler ise aşağıda yer alıyor. Bu arada ilk beta sürümü geliştiricilerin denemesi için açılmış durumda.

-2015 ve sonrası MacBook
-2013 ve sonrası MacBook Air
-2013 sonu ve sonrası MacBook Pro
-2014 ve sonrası iMac
-2017 ve sonrası iMac Pro
-2014 ve sonrası Mac mini
-2013 ve sonrası Mac Pro

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu Play Station 5 ile tanışın