reklamı kapat

POPÜLER

Apple WWDC 2019 tanıtılacaklar: iOS 13, watchOS 6 ve macOS 10.15

WWDC 2019’da tanıtılacak iOS 13, watchOS 6, macOS 10.15 ve getirdiği yenilikler

Teknoloji devi Apple, 4 Haziran tarihinde WWDC 2019 konferansını düzenliyor. İşte bu konferans kapsamında iOS 13, watchOS 6 ve macOS 10.15 geliyor. Gelin yolda olan tüm yeniliklere yakından bakalım.

WWDC 2019 konferansı merakla bekleniyor. Geçtiğimiz yıl yazılım tarafında daha çok hıza ve stabiliteye odaklanan Apple, bu yıl artık ciddi yenilikler ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. WWDC 2019 kapsamında en çok merak edilen ise kesinlikle iOS 13. Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre yeni sürüm ile ilk olarak koyu arayüz modu geliyor. Uzun süredir beklenen bu mod, tüm arayüzü siyah hale getiriyor. Daha şimdiden iOS 14 üzerinde çalıştığı belirtilen firmanın, iOS 13 ile kullanıcı arayüzünü iyileştireceği, hızı artıracağı ve yeni animasyonlar getireceği gelen bilgiler arasında. Swiftkey benzeri kaydırma temelli bir klavyeyi getirebileceği söylenen yeni işletim sistemi, yenilenmiş bir “Sağlık” uygulaması da taşıyor.

Yeni iOS sürümüyle aynı zamanda tüm detaylarına burada yer verdiğimiz yepyeni bir özellik de sunuluyor. Bu özellik sayesinde iPad modelleri Mac bilgisayarlara harici bir ekran / monitör olarak atanabiliyor. Yenilenen “Anımsatıcılar” uygulamasına sahip olacağı da belirtilen iOS 13, “Ekran Süresi” tarafında da hatırı sayılır bir güncelleme getiriyor. Arkadaşlarımı Bul ve iPhone’u Bul uygulamalarını bir araya getirecek yeni işletim sistemi, çok popüler iMessage tarafında da gelişiyor. Kişilerin artık WhatsApp gibi profil fotoğrafı atayabileceği ve Animoji’lerden çıkartma oluşturabileceği belirtiliyor. Hepsine ek olarak Mail uygulamasını da yenileyecek firma, burada belirli kişilerin e-posta göndermesini engelleyebileceğiniz bir altyapı kuruyor. Haritalar uygulamasına ise sık gidilen konumlara kolay yönlendirme alınma gibi özellikler dahil edilecek deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iOS 13 ile kullanıcıları memnun edecek gibi görünüyor

Mac tarafında en büyük yenilik Marzipan olacak gibi görünüyor. Bu yeni altyapı sayesinde geliştiriciler iOS uygulamalarını macOS tarafında da kullanabilecek. Şirketin bazı iPad uygulamalarını Mac’e getirdiği söylenirken, Mac için yeni bir Apple Music uygulamasının da yolda olduğu belirtiliyor. iPhone’da yer alan Ekran Süresi sisteminin Mac tarafına geleceği söylenirken, Siri kısaltmaları da yolda bulunuyor. Akıllı saat için hazırlanan watchOS 6 ise ilk olarak kendi uygulama marketine kavuşuyor. Yeni saat arayüzlerini de beraberinde taşıyacak sürüm, Apple’ın birçok iPhone uygulamasını da taşıyor deniyor.

Tüm sürümlerde özellikler performans artırımı ve hata çözümüne odaklandığı belirtilen Apple’ın, bunlara ek olarak birçok başka yenilik duyurması da bekleniyor. WWDC 2019 bu açıdan oldukça heyecanlı geçeceğe benziyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’dan gerçekten bir kredi kartı geliyor