reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch
Apple Watch

Apple’ın sadece bir ürünle domine etmeyi başardığı pazar

Teknoloji devi Apple, iPhone ailesiyle telefon tarafını domine edemiyor. Ancak bu durum şirketin Apple Watch ile dahil olduğu giyilebilir pazarda tam tersi şekilde karşımıza çıkıyor.

Apple, akıllı telefon tarafında Samsung ve Huawei’den sonra dünyanın üçüncü büyük ismi konumunda. Firmanın bunu yakın gelecekte değiştirmesi pek mümkün görünmüyor. Ancak firma giyilebilir ürün pazarında liderliği kimseye bırakmıyor. Bu başarının arkasında da dünyanın en popüler akıllı saatlerinden Apple Watch yer alıyor. Özellikle Series 4 ile çok daha yetenekli hale gelen saat, değişen tasarımın da etkisiyle oldukça iyi satış rakamlarına ulaşıyor. Counterpoint Research araştırmasına göre Apple, işte bu modelin başarısıyla gelen yüzde 35.8’lik pazar payı ile giyilebilir ürün pazarının 2019 ilk çeyrek lideri konumunda yer alıyor. Yüzde 35.5 ile 2018’in ilk çeyreğinde de lider olan teknoloji devi, üst sırayı tek bir ürün sunmasına rağmen kimseye bırakmıyor. İkinci sırada yer alan Samsung, yüzde 11.1 pazar payı ile Apple’ın oldukça gerisinde bulunuyor. Üçüncü sırada yüzde 9.2 ile Imoo, dördüncü sırada yüzde 5.5 ile Fitbit, beşinci sırada ise yüzde 3.7 ile Amazfit (Xiaomi destekli) bulunuyor. Listenin altıncı sırasında ise yüzde 2.8 pazar payı ile Huawei karşımıza çıkıyor. Onun altında ise Fossil ve Garmin firmaları yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch, kullanıcılardan çok olumlu geri dönüşler alıyor

Akıllı saatler halen akıllı telefonların yerini alamıyor. Bu açıdan Apple Watch dahil birçok akıllı saat halen bir “lüks” olarak görünüyor. Ancak yeni çıkan modeller artık hayatı oldukça kolaylaştırıyor. Bu ürünler sayesinde kişiler telefonlarını daha az kontrol eder hale geliyor. Bu da akıllı telefonların pil ömrünü ciddi şekilde artırıyor. Ayrıca saatler sayesinde aktivite motivasyonu da ciddi şekilde artıyor. Bu konuda Watch ve benzerleri çok büyük bir yardımcı görevi üstleniyor.

İlgili Video