reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch

Giyilebilir cihaz pazarının lideri ilk çeyrekte de değişmedi; işte 2021’in ilk çeyrek sonuçları

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da giyilebilir cihaz konusundaki liderliğini sürdürüyor. Şirketin giyilebilir ürün sevkiyatları 2021’in ilk çeyreğinde yıldan yıla büyüme kaydetti.

Apple liderliğini Apple Watch ve AirPods’un yüksek satışları sayesinde elde etti. 2021’e 2020’de bittiği şekilde başladı: dünya çapında giyilebilir cihazlar pazarının açık lideri olarak. AirPods ve Beats dahil olmak üzere kulaklıkları 4Ç20’de rekor seviyelere ulaştıktan sonra sıralı düşüşler sergilerken, daha ucuz SE ve Series 3 piyasada daha fazla çekiş kazanırken, akıllı saatlerine olan iştah güçlü kaldı.

Apple giyilebilir cihaz pazarında liderliğini devam ettirse de genel pazar payını rakiplerine kaptırdı. Bu yılın ilk çeyreğinde 104,6 milyon birim sevkiyat gerçekleştiren Apple, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 77,8 milyon birim sevkiyat gerçekleştirmişti. Yüzde 34,4’lük artış kaydeden Apple’ı ikinci sırada Samsung takip ediyor. Samsung bu yılın ilk çeyreğinde 11,8 milyon sevkiyat gerçekleştirirken 2020 yılının ilk çeyreğinde 8,7 milyon birim sevkiyatı yapmıştı. 2021 yılının ilk çeyrek verilerine göre Xiaomi giyilebilir cihaz pazarında listenin üçüncü sırasında karşımıza çıkıyor. Xiaomi bir öncek çeyrekle karşılaştırıldığında sevkiyatlarda düşüş yaşasa da üçüncü sıradaki konumunu koruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Listenin dördüncü sırasında Huawei yer alıyor. İlk çeyrekte 8,6 milyon giyilebilir cihaz sevkiyatı yapan Huawei’nin geçtiğimiz çeyreğe kıyasla sevkiyatını artırdığı görülüyor. Şirket geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 6,5 milyon ürün sevkiyatı gerçekleştirmişti.

Apple liderliğini sürdürürken rakipleri de büyümeye devam ediyor

Apple ve Samsung gibi şirketler çeyrek boyunca liderliğini sürdürürken, büyümenin çoğu BoAt gibi daha küçük şirketlerden geldi. BoAt sıralamarda beşinci sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine kıyasla dikkat çekici bir artış gösteren şirket bu yılın ilk çeyreğinde 3 milyon birim sevkiyatı gerçekleştirdi.

Apple

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın