reklamı kapat

POPÜLER

WWDC 2020

iOS 14 ve fazlasıyla tanışacağımız WWDC 2020 tarihi verildi!

Teknoloji devi Apple, kısa süre önde iOS 14 ile diğer yeni yazılımları ve olası bazı yeni donanımlarını tanıtacağı WWDC 2020’nin tarihini verdi.

Apple‘ın her yıl düzenlediği WWDC geliştiriciler konferansı için geçtiğimiz aylarda önemli bir karar alınmıştı. Firma yaptığı resmi açıklama ile bu yıl koronavirüs riski nedeniyle etkinliği internet üstünden düzenleyeceklerini açıklamıştı. İşte bu kilit etkinlik için tarih kısa süre önce verildi. Buna göre Apple’ın yazılım tarafındaki tüm yenilikleriyle 22 Haziran tarihinde tanışacağız. Dediğimiz gibi internet üzerinden takip edilecek etkinlik, bu yıl dünyanın farklı yerlerinden binlerce uygulama geliştiriciyi fiziksel değil online olarak bir araya getirecek. Bu etkinlikte iOS 14, iPadOS 14, macOS 10.16, tvOS 14 ve watchOS 7 gibi yeni işletim sistemlerinin tanıtılması bekleniyor. Aynı zamanda yeni donanım ve servislerin de WWDC 2020 kapsamında tanıtılma ihtimali bulunuyor. Biliyorsunuz firmanın olası birçok yeni donanımı yolda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WWDC 2020’nin yıldızı elbette iOS 14 işletim sistemi olacak

iOS 14 en son kişilerin bir uygulamayı tamamen indirmeden kullanmasına imkan tanıyacak haberiyle gündeme gelmişti. Ancak burada bir deneme sürümünden ya da App Store içinde denemeden bahsetmiyoruz. QR kod temelli çalışacağı söylenen bu “Clips” özelliği, söylendiği kadarıyla QR kodu tarattığınız zaman karşınıza normal bir internet sitesi yerine bazı özellikleri interaktif olarak kullanılabilir uygulama bölümleri getirecek. Uygulaması sistemde yüklü olmayan servislerin bağlantılarında / içeriklerinde görev yapacak gibi görünen Clips dışında yeni sürüm ayırca yeni bir egzersiz uygulaması ile geliyor. Seymour kod adlı bu yeni uygulama içinde özel egzersiz videoları indirileceği ve buradaki hareketlerin Apple Watch üstünde takip edilerek kararlı bir egzersiz / aktivite takibi yapılabileceği aktarılıyor. iPadOS 14 için Apple Pencil özelinde optik karakter tanımla desteği de yolda bulunanlar arasında yer alıyor. Bu sayede el yazıları düzenlenebilir olarak kaydedebilecek deniyor. Bu arada yeni sürüm ile Apple, kişilerin iPhone ve iPad üzerindeki yerleşik uygulamaları “tam anlamıyla” değiştirmesine imkan tanıyacak.

İlginizi Çekebilir

Pil ömrü dikkat çeken akıllı saat modeli