reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro iOS 15

iOS 15 ve iPadOS 15 hakkında ilk sağlam bilgiler geldi

Apple, geçtiğimiz haftalarda WWDC 2021 için tarihi vermişti. İşte bu etkinlikte gelecek iOS 15 ve iPadOS 15 için ilk bilgiler geldi.

Apple, WWDC 2021 etkinliğini 7 Haziran tarihinde düzenleyecek. Covid-19 nedeniyle etkinlik sadece dijital olarak yapılacak.

Etkinlikte kesin olarak iOS 15, macOS 12, watchOS 8 ve fazlası yeni işletim sistemleri gelecek.  İşte bunların en önemlisi olan iOS 15’in, Bloomberg tarafından ilk bilgiler yayımlanmış durumda.

Mark Gurman’a göre iOS 15 ve beraber gelecek iPadOS 15 ile ilk olarak kilit ekranı yenilenecek. Maalesef bu konuda henüz çok fazla net bilgiler yok.

iPadOS 15 özelinde iPad’lerin ana ekran tasarımı biraz değişecek bilgisi veriliyor. Kişilerin yeni sürümde ana ekrana widget koyabileceği ve widget’ları istedikleri yere konumlandırabileceği aktarılıyor. Burada çok ciddi özelleştirmelerin verileceği söyleniyor.

Yeni işletim sistemiyle güvenlik konusunda yeni adımlar atacağı aktarılan Apple, bildirim ve bildirim yönetimi özelinde yeni filtre seçenekleri de getirecek.

Apple’ın iOS 15 ve iPadOS 15 içerisine aynı zamanda uygulamaların gizlilik verilerine hızlı erişim sunan bir menü koyacağı da aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 için beklenti yüksek. Bu arada Apple, WWDC 2021 etkinliğinde başka önemli sürprizler de yapabilir

Yazılım dışında bazı donanım duyuruları da gelebilir. Örneğin Apple, yeni iPad Pro gibi Mini-LED ekrana sahip 14 inç / 16 inç MacBook Pro modellerini 2021 bitmeden satışa çıkaracak. Modellerin 2021’in ikinci yarısında kesin olarak geleceği aktarılıyor.

Bu WWDC 2021’de tanıtılma ihtimali olan dizüstülerin şimdilik M1 işlemci üzerine kurulacağı tahmin ediliyor. Ancak burada bir sürpriz olabilir, modellerde M2 ya da M1X isimli daha güçlü bir işlemci de kullanılabilir.

WWDC 2021’de 32 inç iMac’de gelebilir. Ancak bunlar henüz çok uzak bir ihtimal.

Apple’dan önümüzdeki hafta iOS 14.5 sürümünün geleceğini de ek bilgi olarak verelim. Bu konuda resmi açıklama kısa süre önce verildi. iOS 14.5, büyük yenilikler taşıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle test ediyor