reklamı kapat

POPÜLER

Apple WWDC 2018

İşte merakla beklenen iOS 12 ve fazlasının tanıtım tarihi

Teknoloji devi Apple, kısa süre önce WWDC 2018‘in yapılacağı tarihi açıkladı. Başta iOS 12 olmak üzere birçok yeniliğin beklendiği geliştiriciler konferansı, şimdiye kadar gelen bilgilere göre çok önemli yeniliklere sahne olmayacak gibi duruyor.

Apple‘dan yapılan resmi açıklamaya göre WWDC 2018, Kaliforniya San Jose’de yer alan McEnery Kongre Merkezi’nde yapılacak. Yüksek fiyatlı biletler (1.599 dolar) ile isminden de anlaşılabileceği üzere uygulama geliştiricilere hitap eden etkinlik, son kullanıcıyı ilgilendiren duyurulara da sahne alacak. 4 – 8 Haziran tarihleri arasında yapılacak WWDC 2018‘den özellikle iOS 12 bekleniyor. Ancak şirketin yeni mobil işletim sistemi çok büyük yenilikler alamayacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz ay duyduğumuz kadarıyla şirket son dönemde gelen eleştiriler ve art arda çıkan güvenlik açıklarına bir nokta koymak istiyor. Bu yüzden tüm köklü değişik ve yenilikleri 2019’a atan Apple, 2018’de mevcut deneyimi ve performansı artırmaya odaklanıyor. Ancak daha önce yazdığımız üzere bu iOS 12 ile hiçbir yeniliğin gelmeyeceği anlamına gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buna göre yeni mobil işletim sistemiyle ilk olarak FaceTime içerisinde Animoji desteği geliyor. Bu sayede kişilerin iPhone X cihazlarında Animoji ile sohbet edebilir hale geleceği söyleniyor. Ayrıca yeni sürümde dijital asistan Siri entegrasyonunun artırılacağı belirtiliyor. Daha fazla şey yapabilir hale gelecek asistana ek olarak “rahatsız etme modu” da güncellenecekler arasında bulunuyor. Apple’ın buraya daha fazla kişiselleştirme getireceği söyleniyor. Bu sürümün  iOS ile macOS‘da ortak uygulama sürecini başlatacağı da önemli detaylar arasında yer alıyor. Bu özellik geliştiricilerin iOS için yaptıkları uygulamaları kolayca macOS’da yayımlamasına imkan tanıyor.

Apple, WWDC 2018’de donanımsal sürpriz yapabilir mi?

Yeni bir uygun fiyatlı MacBook modelinin etkinlik kapsamında lanse edilme ihtimali bulunuyor. Hepsine ek olarak WWDC kapsamında elbette macOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerinin yeni sürümleri de görücüye çıkıyor.