reklamı kapat

POPÜLER

Apple macOS High Sierra

macOS High Sierra’da yeni bir parola skandalı daha

Geçtiğimiz dönemde macOS High Sierra‘da keşfedilen kritik açıkla uzun süre gündemde kalan Apple, bugün maalesef yine benzer bir sorunla karşımızda bulunuyor. Problem yine parola kaynaklı.

Apple’ın daha önce yaşadığı söz konusu açık, bilgisayarı fiziksel olarak kullanabilen 3. kişilerin rahatlıkla yönetici olarak bilgisayarda işlem yapmasına izin veriyordu. Lemi Orhan Ergin’in gündeme getirdiği açık, sisteme şifresiz bir şekilde yöneticisi olarak girilmesine olanak tanıyor ve bu da büyük bir güvenlik riski oluşturuyor. Bu sefer keşfedilen açık ise macOS High Sierra 10.13.2′de kendisini gösteriyor. Bu açıkla kişiler sistem tercihleri içerisinde yer alan App Store bölümünde herhangi bir şifre ile değişiklik yapabiliyor. Yani eğer değişiklik kilitli ise bunu kendi kullanıcı adınız ve herhangi bir şifre ile aşabiliyorsunuz. Bu sorun normal “Sierra” sürümünde yer almıyor ve daha önce bulunan gibi tehlikeli görünmüyor. Ancak yine de olmaması gereken bu garip problem için Apple tüm Mac kullanıcılarından özür diliyor. Sorunu kısa sürede çözeceğini belirten şirket, özellikle High Sierra ile kullanıcıları oldukça şaşırtıyor.

Apple macOS High Sierra

Apple, macOS High Sierra ile bir şeyleri yanlış yapıyor

Üst üste iki benzer sorun yeni işletim sisteminde bir şeylerin yanlış yapıldığını gösteriyor. Bunu önlemek adına yeni önlemler alacağını bir kez daha belirten şirket, umuyoruz daha kötü sorunlar ile gündeme gelmez. Günümüzde sanal güvenlik her şeyden önce geliyor ve hata yapılmaması gerekiyor.