reklamı kapat

POPÜLER

Parmak izi okuyucuyu ekrana entegre eden akıllı telefon

Ekrana gömülü parmak izi okuyucu uzun zamandır istenen ve beklenen bir gelişmeydi. Pek çok markanın gündemini meşgul eden bu sistem Vivo tarafından pratiğe döküldü. Heyecan uyandıran gelişme CES 2018‘de gün yüzüne çıktı.

Bildiğiniz gibi parmak izi okuyucu giderek her telefonda yer alan bir güvenlik sistemi halini alıyor. Fakat hala parmak izi okuyucunun nerede olması gerektiğine dair bir fikir birliği söz konusu değil. Kimileri ekranın arka yüzeyine veya yanına koyuyor. Kimileri ana ekran tuşuyla entegre ediyor. İlki erişimi zorlaştırırken, ikincisi daha pratik bir tercih gibi görünüyor. Fakat telefonların çerçevelerinin giderek ortadan kalkması farklı bir alternatifi gün yüzüne çıkartıyor. O da ekrana entegre edilmiş parmak izi okuyucular.

Ekranda parmak izi okuyuculu ilk telefon geliyor

Bu konuda dikkat çeken ilk gelişme geçtiğimiz sene Synaptics tarafından duyurulmuştu. Tier 1 isimli sistemin ekran altına yerleştirilebildiğini, bunun da parmak izi okuyucunun konumuna dair belirsizliği ortadan kaldırabileceği ifade edilmişti. Aradan geçen zamanın ardından bu teknolojiyi hayata geçiren ilk marka Vivo oldu. Las Vegas‘ta gerçekleştirilen etkinlikte yakın gelecekte parmak izi okuyucusu ekrana entegre edilmiş modellerin satışa sunulacağı açıklandı. Telefon prototipinin hazır olduğu, önümüzdeki aylarda resmen duyurulacağı ifade edildi. Bu iddialı açıklamalara rağmen telefonun teknik özellikleri, ekrana entegre parmak izi okuyucunun çalışma biçimi net bir şekilde paylaşılmadı. Gösterilen video ise telefonun kendisine değil, ekranda parmak izi okuyucu teknolojisine odaklanıyor. Videoda yer alan cihazın sadece bir prototip olduğunun altı çiziliyor.

Video