reklamı kapat

POPÜLER

2019 Ford Edge
yeni Ford Edge

ST rozetiyle birlikte SUV sınıfında rekabet kızışıyor; karşınızda ilk detaylarıyla 2019 Ford Edge

Resmi tanıtım etkinliği Detroit Otomobil Fuarı kapsamında yapılacak olan 2019 Ford Edge, ilk kez bir performans rozeti takarak gerek görünüm gerekse performans olarak çıtasını yükseltiyor.

Ford’un Türkiye pazarına kısa zaman önce dahil ettiği SUV modeli Edge, bizim için yeni olsa da Amerika’da markasının başını çektiğin önemli ve on yılı aşmış bir model. Detroit Otomobil Fuarı’nda yer almasını beklediğimiz markaların başında gelen Ford’un organizasyona getireceği yeniliklerle ilgili dedikodular dolanmaya başlamışken konuyla ilgili ilk resmi duyurulardan birisi Edge cephesiyle birlikte geldi. 2019 model yılıyla aracını Detroit’e getireceğini açıklayan Ford, sportif rozeti ST‘yi de beraberinde getirdi ve belli bir kesimi şaşkınlığa uğrattı. Edge için bir ilk olan bu eklentinin kullanıcı cephesinden oldukça olumlu karşılaması beklenirken, rozetle birlikte daha da tatminkar hale getirilen karakter doğrusunu söylemek gerekirse kendisine baktırmayı başarıyor.

yeni Ford Edge

Rozetle birlikte gelen performans artışı

Tasarım ve teknoloji kısımlarında altı çizilmesi gereken iyileştirmeler alan Edge’in ST rozoetini kazanmasından ötürü ilk adımda kaputunun altına inip kurcalamakta fayda var. Standart versiyonlarda 2.0 litrelik turbo besleme dört silindirli motoru sunmaya devam eden Ford, bu ünitede 5 beygirlik bir iyileştirme yaparak toplamda 250 beygirlik limitle karşımıza çıkıyor. Aracın ST versiyonunu satın alacaklar ise dört tekerlekten çekişli altyapıya sahip olan Sport versiyonundaki motorla karşılaşmış olacak. Lakin tabi ki burada gözle görülür iyileştirmeler var. 2.7 litrelik EcoBoost V6 motorun ürettiği yeni değerlere baktığımızda 355 beygir güç ve 515 Nm tork gibi rakamlar karşımıza çıkıyor. Bu da bir önceki jenerasyona göre 20 beygirlik güç ve 40 Nm‘lik tork artışı demek. Edge’in tüm versiyonlarında yeni 8 ileri otomatik şanzımana yer veren Ford, ST versiyonunda Ford Performance süspansiyonları ve F1 şanzıman kulakçıklarını araca entegre ediyor. Kullanıcıların burada performans fren paketini de ek ücret karşılığında alabildiğini de hatırlatmakta fayda var.

Artık özellikler daha “standart”

Edge’in tasarımında makyaj niteliğinde güncellemelere giden Ford’un yaptığı en işe yarar yenilik ışıklandırma kısmında. Artık tüm donanım seviyelerinde standart hale getirilen full-LED ışıklandırmalar kullanıcıları memnun edecek temel özellikler arasında. Standart versiyonlarda ön ızgarası, kaputu ve tamponlarında ufak revizyonların yapıldığı Ford Edge’in en dikkat çeken karakteri ise ST ile birlikte geliyor. Bu versiyonda en temel farkını Focus ST’yi andıran ızgarası ve mavi renk seçeneğiyle koyan araçta tampon, gövde eklentiler 21 inç‘lik spor jantlar ve kokpit bölümündeki koltuklar tamamlıyor. Ön bölge çarpışma, kör nokta gösterimi, şeritte tutma, otomatik uzun far gibi teknolojik desteklerle de güçlenen Ford Edge ile ilgili fiyat başta olmak üzere merak edilen tüm yeni detayları önümüzdeki günlerde fuar kapsamında alacağız.