reklamı kapat

POPÜLER

2018 Ford Edge

“SUV ailesinin en teknolojik modeli” 2018 Ford Edge ve öne çıkan özellikleri

23 Şubat 2018

Çift turbo destekli güç bir motor seçeneğine kavuşan 2018 Ford Edge, ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda kullanıcıların karşısına çıkacak.

Cenevre Otomobil Fuarı’nın sessiz kalan markalarından birisi olan Ford, kısa bir süre önce yeni jenerasyon Focus’un sızıntısı ile gündeme gelmişti. Yıl sonuna doğru gerçekleşmesini beklediğimiz Focus tanıtımı öncesinde önümüzdeki ay hangi modellerle kullanıcıların karşısına çıkacağı düşünülen marka, önemli adımlarından birisini 2018 Edge ile attı. Genel itibarıyla makyaj niteliğinde değişimler alan Edge’i “SUV ailesinin en teknolojik modeli” olarak nitelendiren Ford, en büyük değişimiyse kaputun altında gerçekleştirdi. EcoBlue teknolojisi üzerine geliştirilmiş çift turbolu motoruyla ilk kez Avrupa pazarındaki kullanıcılarla buluşacak olan Edge’in kokpit bölümünde de ufak revizeler var.

Tasarım – Donanım

2018 model yılıyla birlikte Edge’in tasarım bölümünde yapılan değişimlere baktığımızda en belirgin farkların kaput, ızgara ve ön bölümdeki LED ışıklandırma grubunda yapıldığını görüyoruz. Bunun dışında çok ciddi karakteristik farkların gözlemlenmediği modelde Ford Performance ailesinin tasarım detaylarını barındıran ST-Line donanımı, beraberinde sedefli beyaz gövde rengi, alüminyum pedal seti ve siyah renk 20 inç alüminyum jant seçeneğini getiriyor. Kokpit bölümününde de ufak dokunuşların yapıldığı Edge’de Apple CarPlay destekli 8 inç multimedya ekran, Bang & Olufsen ses sistemi, ısıtmalı ve soğutmalı deri koltuklar üst donanımlarda fark yaratan özellikler arasında. Edge’i Ford SUV ailesinin en teknolojik modeli haline getiren asistanlar arasında ikincil çarpışma freni, acil durum manevra destek sistemi, geliştirilmiş adaptif hız kontrol sistemi, çarpışma sonrası ikincil frenleme ve şerit hizalama ön plana çıkıyor.

Motor

2.0 litrelik EcoBlue çift turbolu dizel motorla performans anlamında büyük bir değişim yaşayan 2018 Ford Edge, motor hacmi büyümeden daha iyi değerler sunabilir hale getirilmiş durumda. En güçlü versiyonunda 238 PS gibi bir azami güç sunduğu açıklanan motor yakıt verimliliği konusunda da daha avantajlı olacak. Edge’de sunulan bu yeni motor, 8 ileri tam otomatik şanzıman ve 4×4 çekiş sistemiyle kombin edilebiliyor. Kullanıcılar dilerlerse aynı motoru 150 ve 190 PS güç üreten iki farklı versiyonla da satın alabilecek. Bu yıl içerisinde kademeli olarak satışlarına başlanacak olan Ford Edge’in fiyatlarını fuarda öğrenmeyi bekliyoruz.