reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm’dan her yüzeyde çalışabilen ultrasonik parmak izi okuyucu

Akıllı telefonlar her ne kadar çerçevesiz ekranlı tasarıma geçiş yapmaya başlasa da genelde telefonlarımızın ön yüzünde bizleri karşılayan parmak izi okuyucuların bir yere gitmeye niyeti yok gibi görünüyor.Bazı üreticilerin parmak izi okuyucusunu arka kısma konumlandırarak çözümün üstesinden geleceği söylense de özellikle Samsung ve Apple’ın parmak izi okuyucuyu ekrana entegre etmek için çalışmalar yaptığı biliniyor. Qualcomm’un yeni tanıttığı ulrasonik parmak izi okuyucu teknolojisi, geleceğin telefonlarında nasıl teknolojiler görebileceğimize şimdiden göz atmamızı sağlıyor.

Qualcomm’un Sense ID parmak izi okuyucu teknolojisinin gelişmiş hali olan bu teknoloji, parmak izi okuyucusunun birden fazla yüzey türü üzerinde ve zorlu koşullarda bile sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor. Yeni tanıtılan sensörler cam, ekran ve metal yüzey üzerinde kullanılabiliyor. Su altında bile çalışabilen sensörler, böylece eliniz ıslak olduğunda bile telefona rahatça erişmenizi sağlıyor. Parmak izi okuyucusu yalnızca telefona giriş yapmayı sağlamakla yetinmiyor ve aynı zamanda kalp ritmi ölçümü de yapabiliyor. Sağlık takibinin önemli olduğu günümüzde bu yeniliğin önemli olduğunun altını çizmekte fayda var.

Yalnızca Snapdragon işlemcilerde değil, diğer işlemcilerde kullanılabilecek sensörlerin akıllı telefonlarda yeni bir dönem başlatacağı düşünülüyor. Cam ve metal üzerinde kullanılabilen sensörlerin gelecek yılın ilk yarısında, ekran üzerinde çalışacak sensörlerin ise bu yılın son çeyreğinde üreticiler için hazır olacağı belirtiliyor. İlgili teknolojilere sahip cihazların ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz bilinmiyor.