reklamı kapat

POPÜLER

Japan Display

Gerçek “ekrana entegre parmak izi okuyucu” esas şimdi geliyor

Dünyanın sayılı ekran / panel üreticilerinden Japan Display, bugün gelecek için çok önemli bir duyuru yaptı. Şirket tanıttığı parmak izi okuyucu ile ekrana entegre sistemlerin bir sonraki adımını gözler önüne serdi.

Teknoloji dünyasının ismi çok fazla geçmeyen önemli isimlerinden Japan Display, ilk defa cam tabanlı şeffaf bir parmak izi okuyucu geliştirdi. Bu parmak izi çok büyük önem arz ediyor çünkü direkt olarak LCD ekranlara entegre edilebiliyor. Bunu LCD ekranlarda kullandığı Pixel Eyes teknolojisiyle mümkün kılan şirket, bu sayede Synaptics‘in yaptığı gibi ekranın arkasına bir sensör konulması zorunluğunu ortadan kaldırıyor. Şirketin hali hazırda kullandığı Pixel Eyes teknolojisi, ekranların dokunmatik özelliğini farklı bir katman kullanmak yerine entegre şekilde içerisinde sunuyor. Hassasiyet seviyesi inanılmaz oradan artırılan teknoloji, söylendiği kadarıyla artık parmak uçlarımızdaki yükseltileri de algılayabiliyor. Şu an 8 x 8 mm boyuta ve 508 dpi çözünürlüğe sahip olduğu belirtilen sensör, seri üretime de hazır durumda.

Japan Display

Japan Display’in parmak izi sensörü satışa çıkıyor

Firmanın 2019 Mart ayında müşterilere göndermeye başlayacağı sensör, kapsama alanına sadece akıllı telefonları almıyor. Şirket örnek olarak parmak izi okuyan kapı kilitlerini ve hatta kredi kartlarını dahi gösteriyor. Yani inanılmaz ince yüzeylere de uygulanabilen sensör, gelecek için çok güzel görünüyor. 2019’da gerçekten ekrana entegre parmak izi sensörler hayatımızın her yerinde yer alacak gibi duruyor. Şirketin esnek sensörler üretmek gibi hedefi de bulunuyor. Bu da esnek ekranlı katlanabilir akıllı telefonlar için önemli duruyor.