reklamı kapat

POPÜLER

Synaptics
Synaptics
Synaptics
Synaptics
Synaptics

Synaptics, Galaxy S9’da yer alabilecek “ekrana entegre parmak izi okuyucusunu” duyurdu

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan konuları arasında ekrana entegre parmak izi sensörleri yer alıyordu. Henüz pratikte görmediğimiz bu teknoloji, Synaptics’in yeni duyurusuyla yakın zamanda hayatımıza girecek gibi görünüyor.

Bugün, geliştirdiği ekrana entegre parmak izi okuyucusunu duyuran Synaptics dünyada bir ilke imza attığını iddia ediyor. Buna rağmen daha önce başka şirketlerden de duyduğumuz bu teknoloji, parmak izi sensörlerini telefon ekranlarının içerisine alıyor. Yani fiziksel bir butona ihtiyaç duymayan bu teknoloji, Clear ID FS9500 ismine sahip. Çerçevesiz akıllı telefonlar için geliştirildiği söylenen sensör, ekranın belirli bir bölümü parmak izi okuyucu haline getirebiliyor. Bu bölüm sadece ihtiyaç durumlarında aktif edildiği için ekran alanında yemiyor. Parlak ışığa maruz kalınan durumlarda da çalışabildiği söylenen sensör, ekran koruyuculardan da etkilenmiyor.

Synaptics
Synaptics
Synaptics

Synaptics, sonunda ekrana entegre parmak izini gerçeğe dönüştürüyor

Synaptics‘in bu teknoloji için öne çıktığı nokta ise seri üretime girilmiş olması. Büyük çaplı üretimine başlandığı belirtilen ekrana entegre parmak izi sensörü, söylendiği kadarıyla en büyük beş akıllı telefon üreticisine gidecek. Tahmin edebileceğiniz üzere bu isimler arasında Samsung da yer alıyor. İşte bu yüzden Galaxy S9 ve Galaxy S9+ modellerinde ekrana entegre parmak izi olabileceği yapılan tahminler arasında yer alıyor. Sabit ve esnek OLED ekranlarla çalışabildiği söylenen sensör, yüz tanıma sistemlerini sevmeyenler için çok güzel bir seçenek oluşturacak gibi duruyor. KG Securities analistsi Ming-Chi Kuo ise bu teknolojiye ilk olarak Samsung Galaxy Note 9 ile geçileceğini belirtiyor. Ancak seri üretime girilmiş olması bunun gerçek olmayacağını gösteriyor.