reklamı kapat

POPÜLER

ekrana entegre parmak izi sensörü

Ekrana entegre parmak izi sensörü ne kadar kullanışlı? [Video]

Biliyorsunuz artık piyasada ekrana entegre parmak izi sensörü teknolojisine sahip akıllı telefonlar bulunuyor. Peki fiziksel sensörlerin yerini alan bu teknoloji ne kadar kullanışlı? İşte bunu cevabını veren video;

YouTube‘un teknoloji odaklı en büyük yayıncılarından Marques Brownlee, bugün ekrana entegre parmak izi sensörü için güzel bir yayımladı. Bilinen diğer adıyla MKBHD, bu videoda Vivo X21 UD modelini kullanıyor. Bünyesinde Synaptics firmasının Clear ID FS9500 isimli parmak izi sensörünü taşıyan akıllı telefon, böylece ekranından parmak izi okuyabiliyor. CES 2018’de gösterildiği kadarıyla yeterince hızlı çalışan bu sensör, fiziksel bir butona olan ihtiyacı bitiriyor. Ancak bu bazı sorunların halen yerinde kaldığını gösteriyor. Örneğin ekrana entegre parmak izi sensörleri fiziksel olanlar gibi parmağınız ıslandığı zaman çalışmıyor. Ayrıca teknoloji kişilerin parmağı örneğin cips ile tozlandığı zaman da çalışmıyor. Bu konuda Apple cihazlarda yer alan Touch ID sorun yaşamazken, Vivo X21 UD geride kalıyor. Ekran jelatini takılı olsa dahi çalışması güzel görünen teknoloji, üzeri ciddi şekilde çizildiği zaman da algılama yapmaya devam edebiliyor. Henüz ilk jenerasyonda olan bu teknoloji, ilerleyen dönemde daha da gelişmiş hale gelecek gibi görünüyor. Bu konuda Apple ve Samsung’un da aşağıda okuyabileceği ciddi çalışmaları bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Videonun merkezindeki telefon hangi teknik özelliklere sahip?

Genel olarak oldukça şık görünen Android işletim sistemli akıllı telefon, standart Vivo X21 UD ile benzer olarak gücünü Snapdragon 660‘dan alıyor. Yani en üst seviyeye oynamayan cihaz, 6,2 inç boyutunda 2280×1080 piksel 18:9 OLED bir ekrana sahip. 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafızası bulunan telefon, çift-SIM kart, 4G VoLTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0 gibi desteklere de sahip. Bağlantı noktasında microUSB kullanan cihaz, önemli olarak 3.5mm kulaklık portu ve yüksek ses veren bir DAC birimle geliyor. 3.200 mAh’lık bir pili bulunan telefonun, arkasında 12 megapiksel + 5 megapiksellik kamera sistemi yer alıyor.

Video