reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model X Qantas Boeing 787-9 Dreamliner
Tesla Model X Qantas Boeing 787-9 Dreamliner

Tesla Model X ile dev “Boeing 787-9 Dreamliner” rekoru [Video]

Tesla‘nın daha çok geniş aileler tarafından tercih edilen otomobil modeli Model X, bu sefer Boeing 787-9 Dreamliner ile inanılmaz bir rekora imza attı.

Zaman zaman birçok farklı araç ile kalkış yarışına sokulan elektriğin en kaslı hali Tesla Model X, biliyorsunuz çok güçlü bir otomobil. Dört çeker sistemiyle inanılmaz yüksek bir tork sunan araç, bu sayede tonlarca ağırlığında yükleri çekebiliyor. Daha önce 43 ton ağırlığa sahip bir kamyonu çeken araç, bu sefer çıtayı oldukça yükseltti. Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Quantas, Model X P100D modeliyle Boeing 787-9 Dreamliner uçağı sıfırdan çekmeyi de başardı. Adeta taksi yolunda kullanılan uçak çekiciler gibi kullanılan araç, boş ağırlığı 115 ton civarında olan uçağı çekerken hiç zorlanmamış gibi görünüyor. Bu sayede Guinness Dünya Rekorları’na giren Quantas ve Model X ikilisi, daha ne yapılabilir sorusunu akıllara getiriyor. Söylendiği kadarıyla otomobil tam 9.500 Nm tork üretebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model X Qantas Boeing 787-9 Dreamliner

Tesla Model X çok sevilen bir otomobil

Tesla’nın yukarıya doğru açılan kapılarıyla dikkat çeken ve istenildiği zaman yedi koltukla satın alınabilen otomobili, şu an üç farklı modele sahip. 75D, 100D ve P100D versiyonları bulunan otomobil, yaklaşık 80 bin dolar başlangıç fiyat etiketiyle oldukça pahalı otomobiller arasında yer alıyor. Üretiminin oldukça zor olduğunu bildiğimiz otomobil, istenirse otonom kontrol yapısıyla da satın alınabiliyor.

Video