reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

Tersine mühendislik için tam 185 bin euro ödenen Tesla Model 3, Alman mühendisleri şaşırttı

Elektrikli otomobil dünyası ve Tesla için en önemli otomobil modellerinden Model 3, geçtiğimiz haftalarda bir uçağın kargo bölümünde Almanya’ya giderken görüntülenmişti. Bunun arkasından ise tahmin edildiği gibi tersine mühendislik işlemi çıktı.

35 bin dolarlık fiyatıyla geniş kitleleri Tesla ve elektrikli otomobil ile tanıştırmaya başlayan Model 3, şirketin tasarlandığı en sade otomobil konumunda. Özellikle Model X‘in üretiminde yaşanan zorluklar (Falcon kapılar başta) nedeniyle Model 3‘ü olabilecek en sade şekilde tasarlayan firma, bu konuda Alman mühendisleri da şaşırtmış görünüyor. Süddeutsche Zeitung’da yer alan rapora göre bir Alman otomobil firması (Kim olduğu belli değil), otomobili tersine mühendislik için ülkeye getirmiş. Bunun için tam 185 bin euro ödediği söylenen firma, gördüklerinden ise oldukça etkilenmiş. Bu noktada aracın birçok sistemini teste sokan mühendisler, özellikle güç elektroniği konusundaki altyapıyı beğenmiş. Bu altyapı birden fazla uzmanın ortak yorumuyla “kompakt, genişletilebilir, tamamen entegre, modüler, kolay erişilebilir, iyi korunmuş, makul fiyatlı ve şaşırtıcı derecede zeki” şekline nitelendirilmiş.

Tesla Model 3

Minimalist tasarımıyla da mühendislerin gözüne giren otomobil, söylendiği kadarıyla bunu genelinde de devam ettiriyor. Araçta yalnızca bir motor, sadece bir ileri ve geri vites ve tüm sistem için bir soğutma devresi bulunması, sade yapının beğenilen yanları arasında yer alıyor. Diğer konuları hakkında çok fazla bilgi verilmeyen otomobil, Alman otomobil üreticilerine büyük bir örnek olacak gibi duruyor. Elektrikli otomobil konusunda oldukça büyük bir tecrübe edinen Tesla, gelecekteki tüm modelleri iyileştirecek yönlendirmeyi yapıyor gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik detaylarıyla Tesla Model 3

Otomobil, 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniye seviyesinde çıkıyor. Model S ve Model X’den farklı olarak kokpitinde yatay konumlandırılmış 15 inç ekran taşıyan otomobil, beş kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor. Şirketin gelişmiş otomatik pilot özelliğine de sahip olan Model 3, sadeleştirilmiş iç mekanıyla çok iyi bir görüş açısı veriyor. EPA verilerine göre otomobil, 35 bin dolarlık versiyonla 354 km yol, 44 bin dolarlık modeliyle ise 498 km yol yapabiliyor.

İlgili Video