reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

Elon Musk’tan Tesla Model 3 hakkında iddialı açıklama

Elon Musk‘ın geleceğini bağladığı elektrikli otomobil Tesla Model 3, sesle kontrol konusunda çığır açacak gibi görünüyor. Ünlü CEO bu konuda oldukça iddialı konuşuyor.

Elon Musk, Twitter üzerinden gelen sorunları cevaplamayı çok seviyor. Geçtiğimiz gün yine önemli bir cevap atan CEO, Model 3‘ün sesle kontrol konusuna değindi. Buna göre elektrikli otomobilin hemen hemen her özelliği yakın zamanda sesle kontrol edilebilecek. Şu an yazılım ekibinin aracın temel özellikleri üzerinde çalıştığını belirten Musk, bundan sonra birçok yeni özelliğin ekleneceğini belirtiyor. Sesle kontrol özellikle Tesla araçlar için büyük önem arz ediyor. Bünyelerinde fiziksel buton yer almayan Model ailesi, bu yüzden giderken gözünüzü yoldan oldukça fazla ayırmanıza neden oluyor. Bunu sesli kontrol ile değiştirmek isteyen Elon Musk, bu tarz konulara çok önem veriyor. Otomobillerini sürekli olarak güncelleyen firma, bu konuda rakiplerinin 5 yıl ilerisinde bulunuyor. Android üreticileri bile telefonlarına bu kadar güncelleme çıkartmıyor.

Teknik detaylarıyla Tesla Model 3

Tasarımı oldukça beğenilen Model 3, 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniye seviyesinde çıkıyor. Model S ve Model X’den farklı olarak kokpitinde yatay konumlandırılmış 15 inç ekran taşıyan otomobil, beş kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor. Şirketin gelişmiş otomatik pilot özelliğine de sahip olan Model 3, sadeleştirilmiş iç mekanıyla çok iyi bir görüş açısı veriyor. Şimdiye kadar 222 adet Model 3‘ü battan indirebilen Tesla, bunu çözmek için çalışmalarına devam ediyor. EPA verilerine göre otomobil, 35 bin dolarlık normal versiyonla tek şarjla 354 km yol, 44 bin dolarlık en üst modeliyle ise 498 km yol yapabiliyor.

İlgili Video