reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

Tesla Model 3 ile “Cannonball Run” rekoru kırıldı [Video]

Tesla‘nın nispeten uygun fiyatıyla geleceği için en önemli otomobili Model 3, yapılan bir denemede Cannonball Run rekorunu kırdı.

Henüz yeni yeni son kullanıcıya gitmeye başlayan Tesla Model 3, şirketin enerji verimliliği noktasında ulaştığı son noktayı oluşturuyor. Biraz da bunu denemek adına Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan Cannonball Run turuna çıkan Alex Roy ve Dan Zorilla, Kaliforniya Redondo Beach’den başlayan yolcuklarını New York’da yer alan Red Ball Garage’da sonlandırdı. Bu yaklaşık 4.600 kilometrelik mesafesiyi 50 saat 16 dakikada geçen ikili, Cannonball Run’ın “EV” yani elektrikli otomobil rekorunu kırdı. Söylendiği kadarıyla neredeyse ülkeyi baştan başa geçirten yolculuk sadece 100 dolarlık bir elektrik masrafı çıkarttı. Daha önceki rekor ise 51 saat 47 dakika ile Model S P85D kullanan Jordan Hart and Bradly D’Souza’ya aitti.

Tesla Model 3

Teknik detaylarıyla Tesla Model 3

Tasarımı oldukça beğenilen Model 3, 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniye seviyesinde çıkıyor. Model S ve Model X’den farklı olarak kokpitinde yatay konumlandırılmış 15 inç ekran taşıyan otomobil, beş kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor. Şirketin gelişmiş otomatik pilot özelliğine de sahip olan Model 3, sadeleştirilmiş iç mekanıyla çok iyi bir görüş açısı veriyor. Şimdiye kadar 222 adet Model 3‘ü battan indirebilen Tesla, bunu çözmek için çalışmalarına devam ediyor. EPA verilerine göre otomobil, 35 bin dolarlık normal versiyonla tek şarjla 354 km yol, 44 bin dolarlık en üst modeliyle ise 498 km yol yapabiliyor

Video