reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla Audi

Elon Musk’tan çok iddalı Tesla otomatik pilot açıklaması

Ünlü girişimci Elon Musk, kısa süre önce resmi Twitter hesabın üzerinden iddialı bir Tesla otomatik pilot açıklaması yaptı.

Tesla Model S, Model X ve Model 3, biliyorsunuz dünyanın en iyi otonom sürüş sistemlerine sahip. Gelişmiş kameralar ve sensörler sayesinde kendi başlarına yol alabilen araçlar, her geçen gün daha iyi hale geliyor. Bunu göstermek adına Elon Musk, geçtiğimiz yılın sonunda bir Tesla’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin bir ucundan diğerine otonom olarak sürüş yapacağını açıklamıştı. Bunu maalesef bir türlü gerçekleştiremeyen Musk, şimdi daha iddialı bir açıklama yapıyor. Buna göre aracında “Full Self-Driving” sistemi bulunan her Tesla sürücüsü, bu yıl içerisinde Los Angeles’tan New York’a “tamamen sürücüsüz kontrol moduyla” yol alabilecek. Yani devasa ülkeyi bir uçtan diğer uca geçmeyi “otonom” hale getirecek ve bunu herkese sunacak Elon Musk, gerçekten büyük bir adım atıyor. Sürücüsüz geleceği kısa vadeli değil gerçek anlamda hayatımıza sokmak isteyen ünlü isim, heyecanlandırmayı başarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, bu altyapı için yeni Tesla sürücüsüz otomobil bilgisayarı geliştirdi

Araçlarına yakın zamana kadar Nvidia tarafından üretilen bir bilgisayar sistemiyle güç veren firma, artık kendi çözümünü kullanıyor. Bu yeni bilgisayarın kalbinde firmanın kendi geliştirdiği bir işlemci yer alıyor. Bu işlemci Elon Musk tarafından “Dünyadaki en iyi işlemci” şekilde tanıtılıyor. Otonom sürüşe özelleştirilen işlemci, bünyesinde tam 6 milyar transistör barındırıyor ve Nvidia imzalı işlemciden tam 21 kat daha iyi performans veriyor. Firmaya maliyeti şaşırtıcı şekilde yüzde 80 oranında daha düşük olan yeni donanım, saniyede tam 36 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor.

İlgili Video

Firmanın yeni otomatik pilot sistemi çok iyi çalışıyor