reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dyson elektrikli otomobil
Dyson elektrikli otomobil
Dyson elektrikli otomobil

Dyson imzalı ilk elektrikli otomobil böyle mi görünecek?

Özellikle hazırladığı fütüristik elektrikli süpürge modelleriyle tanınan Dyson, biliyorsunuz bir tamamen elektrikli otomobil modeli de geliştiriyor.

Elektrikli otomobil pazarı büyümeye devam ediyor. Tesla’nın hız kattığı bu pazarda şu an hemen gidip satın alabileceği birçok farklı araç yer alıyor. Temiz gelecek için çok önemli olan bu pazara Dyson da adım atmak için çalışmalar yapıyor. 2017 yılında duyurulan ancak 2016 yılından beri gündemde olan bu araç, tasarımsal olarak dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Kısa süre önce ilk otomobiline yönelik bir patent alan firma, bu sayede aracın tasarımını karşımıza çıkarmış durumda. AutoCar tarafından görselleştirilen bu patent, oldukça uzun bir modelin yolda olduğunu gösteriyor. Bu açıdan yedi kişilik olabileceği söylenen “crossover” formundaki model, yerden yüksek yapısıya dikkat çekiyor. Arkası düz tercih edilen, sadece yandan gördüğümüz ön kısmı ise Tesla’nın Model ailesinde kullandığı tasarım dilini akıllara getiren Dyson elektrikli otomobil modeli, bu tasarımdaki büyük jantları ve çizgisiyle sportif bir yaklaşımı da benimsiyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dyson elektrikli otomobil modeli merak uyandırıyor

Firmanın elbette yukarıdaki tasarımı kullanmama ihtimali de bulunuyor. Şirket kurucusu Sir James Dyson’ın koyduğu 2.5 milyon pound ile şekil alan araç, dediğimiz gibi merak uyandıran modeller arasında yer alıyor. Ürettiği her bir ürün hem teknolojik hem de tasarımsal açıdan rakiplerinden çok daha iyi seviyede olan firmanın, benzer yapıyı ilk otomobilinde de sürdürmesi bekleniyor. Geçtiğimiz süreçte Michigan merkezli batarya üreticisi Sakti3’ü 90 milyon dolar karşılığında satın alarak yeni nesil batarya teknolojileri geliştireceğini de açıklayan Dyson’ın, heyecanlandıran çalışmalar üzerinde olduğu söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

Tesla altyapısına sahip bir ” Vosvos”